Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Vše o voděodolných botách: Jak fungují, kam se hodí, kdy je nosit…

Stát celý den ve vlhku je noční můra každého dělníka na stavbě nebo zahradníka. Mít mokro v botách nechce žádný milovník přírody a turista. Třást se zimou a večer ždímat ponožky je něco, co rád oželí prostě každý. Lze tomu přitom snadno zabránit výběrem kvalitní obuvi s voděodolnou úpravou.

Ještě před pár lety nebylo zbytí, a pokud chtěl člověk venku při práci nebo odpočinku udržet nohy v suchu a teple, nezbývalo než obout holínky. Nic moc pohodlí, téměř žádná ochrana, ale sucho. Hlavně to sucho...

Pracovní obuv s voděodolnou úpravou
Profese, které vyžadují většinu času pobyt v exteriéru, kladou na kvalitu oblečení a obuvi určitě větší nároky. Lépe jsou na tom sezónní pracovníci, respektive ti, jejichž sezóna je výhradně období jaro až léto. Někoho ale povinnosti volají do terénu bez ohledu na teploty a počasí během podzimu nebo dokonce v zimních měsících. Ten pak rychle ví, jak se správně vybavit, aby mohl práci vůbec dokončit a udržet si kondici i zdraví.

Pracovní obuv řeší voděodolnost nejčastěji hydrofobní úpravou svršku boty. Ta ochrání proti stříkající vodě, tedy především dešti, případně kropení z hadic na stavbách nebo při závlaze zahrad. Odolná je i při pohybu v mokré trávě a v lese. Voděodolnost takových bot je vhodné pravidelně obnovovat impregnačním nástřikem, aby nedocházelo k postupnému zvyšování nasákavosti materiálu.

Voděodolná treková obuv do přírody
Ne každý nutně využije vlastnosti robustních pracovních bot. Profese jako je geodet, stavební dozor nebo projektant jsou také často vystaveny rozmarům počasí, ale méně už nebezpečí zranění. Boty s bezpečnostní špicí tak nejsou úplně jejich povinnou výbavou, ale takové trekkingové boty, to je jiná.

Vlastnosti přírodních materiálů, především pravé kůže, jsou vítané pro jejich přirozenou pružnost i pevnost zároveň. I trekkingové boty mohou být opatřeny hydrofobní vrstvou chránící proti pronikání vody, častěji ale využívají pokrokovější membrány. Ta má za úkol efektivně odvádět pot a naopak nevpustit vlhkost z vnějšího prostředí k noze.





Zpevněná pata a gumová podešev se silným vzorkem, která zůstává stabilní i na vlhkém povrchu, jsou základními znaky dobré trekové obuvi. Jistý krok a kontakt s povrchem za každých podmínek je zde zásadní. Příjemný je i atraktivní design, který obstojí i v běžném denním použití a z trekových bot tak dělá to nejuniverzálnější, co lze v této oblasti pořídit.

Vycházková obuv do deště
Nejcivilnější kategorií bot s voděodolnou úpravou jsou typy vycházkové a sportovní. Jsou využitelné ve volném čase a důraz kladou především na pohodlí. Tomu odpovídají i materiály, které jsou především pružné, snadno se tak přizpůsobí tvaru nohy a zajistí největší komfort.

O voděodolnost se zde postará samotný materiál svršku boty, kterým je obvykle softshell. Jde o funkční textil, který už sám o sobě poskytuje základní ochranu proti vnikání vlhkosti. Přitom je ale také prodyšný a brání větru, aby snížil tepelný komfort. Podešev je pak zpracována z měkčích materiálů tak, aby byl došlap v městském prostředí příjemný a tlumil nárazy.

V přírodě, na stavbě nebo v městské džungli, vždy ale v pohodlí a suchu
Ať už na vás chystá den cokoli v práci nebo ve volném čase, vždy máte na výběr. Místní přírodní podmínky každého vystavují výzvám, kterým je při správné volbě voděodolné obuvi možné úspěšně čelit. Dobře vyberte a máte to v suchu!



Související články

Neztraťte se při výběru pracovní obuvi

Ochranné pracovní pomůcky a jejich důležitost

Jak bezpečně pracovat na železnici: Pevná obuv a reflexní prvky jsou základ

Jaké jsou výhody obuvi s bezpečnostní špicí a jak ji správně vybrat?