Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Vše o školení řidičů manipulační techniky: Proč je vhodné a jak ho zařídit

Správné zacházení s manipulační technikou zvyšuje bezpečnost vašich zaměstnanců a efektivitu práce ve skladu. Neškolení řidiči jsou náchylnější k chybám a úrazům a mohou vám způsobit nemalé finanční škody. K čemu všemu takové školení slouží a jak vypadá?





Máte ve vaší firmě sklad nebo alespoň občas přesouváte zboží z místa na místo? V tom případě jistě vlastníte i manipulační techniku. Ať už se jedná třeba o skladový ruční vozík nebo například ten elektrický vysokozdvižný, budou vás následující řádky zajímat.

K čemu slouží školení řidičů manipulační techniky?
Řízení manipulační techniky je zodpovědná práce, při níž může zaměstnanec napáchat spoustu škod. Školení snižuje množství chyb, protože se zaměstnanec naučí s vozíkem bezpečně manipulovat a bude vědět, na co se při práci nejvíce soustředit. V neposlední řadě se zmíní o potřebné ochranné pomůcky.

Důkladné zaškolení řidičů manipulační techniky významně snižuje rizika spojená s jejím řízením. Bezpečněji se po něm cítí také všichni zaměstnanci, kteří pracují v blízkém okolí manipulační techniky. Každý ve skladu ocení, že se díky školení sníží riziko úrazů, které by mohl zavinit neškolený řidič.

Jaký je rozdíl mezi vyškolenou a nevyškolenou obsluhou vozíku?
Zákon nařizuje školení obsluhy elektrických vysokozdvižných či paletových vozíků. U vozíků bez automatického pojezdu je to jen na vás. Proškolení obsluhy se ale vyplatí i u této techniky: zaměstnanec se naučí vozík lépe ovládat a tím se zvýší efektivita jeho práce.



Rychlost a přesnost řidiče vozíku může být ve skladu klíčovým faktorem efektivity práce. S proškoleným řidičem nemusí vznikat dlouhé prostoje. Nevyškolená obsluha naproti tomu může způsobit i nemalé finanční škody – snadno poničí vozík, převážené zboží či materiál.

Kdo školení provádí a jak probíhá?
Na školení si pozvete specializovanou firmu, která se problematikou zabývá. Vše může probíhat v provozovně školitele nebo přímo u vás. Během teoretické části seznámí školitel zaměstnance s technickou stránkou práce, vysvětlí jim problematiku bezpečné manipulace s vozíkem a s předměty a poradí, na co si dávat pozor. Druhou částí je praktická manipulace s vozíkem a s předměty.

Po vstupním zaškolení je ideální opakovat školení jednou ročně. Většinou k němu patří také závěrečná zkouška, po jejímž splnění získá zaměstnanec certifikát.



Téměř 3/4 firemních nákladů na manipulaci tvoří obsluha manipulační techniky. Pokud chcete, aby byly tyto náklady co nejnižší a vy jste zůstali konkurenceschopní i v době růstu platů, zaměřte se právě na důkladné školení obsluhy. Rovněž nezapomeňte pro své zaměstnance pořídit přilby, ochranné rukavice a vhodné pracovní oděvy.

Související články:

Několik pravidel, jak účinně připravit pracoviště po výjimečné události

Víte, kdy máte nárok na získání pracovního oděvu od zaměstnavatele?

Historie bezpečnosti práce: Za zranění na pracovišti se tvrdě trestalo

Kdo zajišťuje požární ochranu na pracovišti a jak ji správně dodržovat

Jaká práva a povinnosti má zaměstnanec a zaměstnavatel u pracovního úrazu

Jak účinně zvýšit bezpečnost na pracovišti díky mobilním aplikacím

Víte, co musíte jako zaměstnavatel dodržet při evakuaci pracoviště?

Seznamte se s trendy v bezpečnosti práce: Co vás čeká v roce 2020?

Změny v certifikacích dle nového nařízení EU 2016/425