Víte, jak se označuje pracovní a bezpečnostní obuv?
Kvalitní pracovní obuv vždy byla a je klíčovou součástí výbavy každého profesionála. Existují však různá doporučení a normy, které je třeba při jejím výběru brát v úvahu. V tomto článku se podíváme na značení pracovních bot.
Kvalitní pracovní obuv vždy byla a je klíčovou součástí výbavy každého profesionála. Existují však různá doporučení a normy, které je třeba při jejím výběru brát v úvahu. V tomto článku se podíváme na značení pracovních bot.
Není obuv jako obuv, aneb klasifikace pracovní obuvi
Existují tři hlavní typy pracovní obuvi, které se od sebe odlišují úrovní ochrany, kterou při práci — dle platných norem — poskytují:
- pracovní obuv,
- ochranná obuv,
- bezpečnostní obuv.
Pracovní obuv (certifikace dle ČSN EN ISO 20347:2012)
Pracovní obuv se od ochranné a bezpečnostní obuvi odlišuje tím, že nemá ochrannou špičku (tužinku) chránící před nárazem a stlačením.
Podle míry ochrany je pak obuv v této kategorii dále klasifikována označeními OB (nejnižší ochrana) a dále O1 až O5 (nejvyšší ochrana v rámci kategorie):
Ochranná obuv (certifikace dle ČSN EN ISO 20346:2014)
Tato obuv už je vybavena ochrannou špičkou (tužinkou), která poskytuje ochranu před nárazem energie do síly max. 100 J a stlačením silou do 10 kN. Také v tomto případě rozlišujeme podkategorie podle míry ochrany: od nejnižší PB, přes P1 až k nejvyšší ochraně s označením P5.
Bezpečnostní obuv (certifikace dle ČSN EN ISO 20345:2012)
Bezpečnostní obuv představuje nejvyšší míru ochrany a je navržena tak, aby její ochranná špička poskytla maximální ochranu před nárazem energie, a to až o síle 200 J a stlačením silou do 15 kN.
Podobně jako u pracovní a ochranné obuvi i zde najdeme rozlišení míry ochrany. Například obuv s označením SB tak nemá zpevněnou patní část a splňuje základní požadavky této kategorie, míra ochrany se následně zvyšuje u obuvi s označením S1-S5.
Piktogramy vám napoví
Ke značení obuvi a dalších specifikací se často využívají piktogramy. Podle nich můžete snadno poznat, zda má obuv ochrannou špičku, zda je odolná proti klouzání, má antistatické vlastnosti, absorbuje energii v oblasti paty nebo zda má podešev odolnou proti propíchnutí.
Další specifikace pracovní obuvi
Kromě výše uvedených kategorií existují také dodatečné specifikace obuvi, které mohou být označeny přímo na obuvi:
P – odolnost proti propíchnutí a odolnost podešve proti průrazu,
E – absorpce energie v patní části,
C – elektrický odpor, vodivost,
A – antistatická obuv,
Hl – odolnost proti teplu,
Cl – odolnost proti chladu,
WR – odolnost obuvi proti průniku vody,
WRU – odolnost proti průniku a absorpci vody,
HRO – odolnost proti kontaktnímu teplu,
FO – odolnost proti palivovým olejům a pohonným hmotám.
Obuv by měla být jasně a trvale označena rovněž následujícími údaji:
- velikostí obuvi,
- značkou nebo logem výrobce,
- typovým označením výrobku,
- datem výroby nebo číslem výrobní šarže.
Jak vybírat pracovní obuv?
Při výběru pracovní obuvi je důležité vzít v úvahu několik faktorů. Jedním z nich je typ obuvi, který pro danou činnost potřebujete. Pokud například pracujete v prostředí, kde může dojít k nárazu nebo stlačení, měli byste rozhodně zvážit užití obuvi s ochrannou špičkou.
Vybírejte ovšem také podle druhu materiálu, z něhož je obuv vyrobena, a podle toho, zda obuv splňuje specifické normy pro dané pracovní prostředí. Pro dlouhou životnost a adekvátní účinnost pracovního obutí je rovněž nezbytná správná péče o ně, jež zahrnuje i pravidelné čištění a ošetřování obuvi impregnací.
Pracovní obuv jako pevná opora
Pracovní boty tvoří klíčovou součást pracovní výbavy. Je proto důležité orientovat se v různých normách a značení, aby bylo možné vybrat ten správný typ, který bude vyhovovat vašim specifickým potřebám.