Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Více jak pětina studentů volí učňovské obory. Je řemeslo opět na výsluní?

Po dlouhodobém poklesu zájmu o řemeslo se trend obrací. Poptávka po řemeslnících totiž převyšuje nabídku, díky čemuž se řemeslo stává skvěle placenou profesí. Již tradičně je zájem zejména o strojní obory a gastronomii, dohánějí je však nové obory, zejména elektrotechnika a informační technologie.

Statistiky nově přijatých studentů ukazují, že řemeslo přestává být otloukánkem. O učňovské obory mají zájem i nadaní studenti, kteří si mohou mezi středními školami vybírat. Není se co divit: řemeslo je spolehlivým zdrojem obživy a díky velké poptávce si šikovný řemeslník mnohdy vydělá stejně nebo i více jak pracovník středního managementu.




Proč bylo dříve více řemeslníků než dnes
Zatímco v předchozích generacích bylo řemeslo ceněné, před rokem 2000 začali žáci preferovat střední školy, které je připraví na kancelářskou práci. Před 10 lety ale došlo ke změně, a poprvé za několik let narostl poměr studentů nastupujících na učňovské obory. Na střední odborné školy bez maturity od té doby nastupuje 21-22 % všech nově přijatých žáků, lákají však také výuční obory s maturitou.

Zájem o řemeslo se bude pravděpodobně zvyšovat – ukázalo se totiž, že řemeslníků je málo, nadprůměrně vydělávají a manuální práce je pro mnoho mladých lidí zábavnější než kancelářská administrativa. Jen ve školním ročníku 2019/2020 nastoupilo na učňovské obory o 5 % žáků více než v ročníku předchozím.

Které obory táhnou nejvíce
Nejvíce žáků se hlásí na strojírenské obory, v těsném závěsu je gastronomie, hotelnictví a turismus. Zájem je také o zemědělské obory, elektrotechniku a informační technologie. U výpočetních oborů můžete také pozorovat jeden z nejvyšších meziročních nárůstů v počtu studentů nastupujících do prvních ročníků – o 8 %. Horkým zbožím na trhu práce jsou i pečovatelé.

TOP 5 oborů s nejvyšším meziročním nárůstem
1. speciální a interdisciplinární obory – 16,6 %

2. polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie – 12,6 %

3. zdravotnictví – 10,7 %

4. textilní výroba a oděvnictví – 9,5 %

5. elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika – 8,4 %

Na samém chvostu se pak drží hornické obory a kožedělnictví, což je dáno zejména nízkou propagací oborů, náročností práce a menším počtem otevíraných tříd.




Chlapci chtějí být nejčastěji kuchaři nebo automechaniky, dívky pak kadeřnicemi či kosmetičkami. Oblibě u obou pohlaví se těší také obor rekondiční nebo sportovní masér. Poptávka na trhu práce je pak zejména po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech.


Ve kterých krajích se řemeslu daří
V České republice je aktuálně 502 škol, které nabízejí řemeslné a učňovské obory. Celkem je na nich téměř 90 000 studentů. Ve kterých krajích je o vyučení největší zájem?

. Moravskoslezský kraj – 10 206 studentů

2. Jihomoravský kraj – 9 340 studentů

3. Středočeský kraj – 9 006 studentů

4. Hlavní město Praha – 8 758 studentů

5. Ústecký kraj – 8 468 studentů1

Nejméně pak láká řemeslo v karlovarském, liberecké a zlínském kraji, kde se počty studentů učňovských oborů drží pod hranicí 4 700. Na vině ale není nezájem o vyučení, ale menší počet dětí nebo skutečnost, že mladí lidé často studují v jiném kraji.

Šikovný řemeslník dostane slušně zaplaceno
Nejen tyto statistiky ukazují, že řemeslo se opět dostává na výsluní. Zajímavý je také vývoj ceny práce, který ukazuje, že řemeslo jen za poslední 2 roky podražilo v průměru o čtvrtinu. Což je pro všechny zájemce u vyučení skvělá zpráva.