Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

„Tichý zabiják“: Co dělat při podezření na otravu oxidem uhelnatým?

Zatímco při vdechování menšího množství oxidu uhelnatého hrozí pouze zvýšená únava doprovázená bolestí hlavy, pobyt v prostorách s jeho vyšší koncetrací je smrtelně nebezpečný. Během poskytování první pomoci při podezření na otravu oxidem uhelnatým proto myslete i na svoje vlastní zdraví a používejte ochranné pomůcky, jako je dýchací přístroj či speciální plynová maska.

Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že jej nedokážete rozpoznat svými smysly – je totiž bezbarvý a nemá žádný zápach ani chuť. Ačkoliv otrava často nastává do několika minut po vdechnutí vysoké koncentrace oxidu uhelnatého, může se zpočátku projevovat i zcela nenápadně a udeřit s časovou prodlevou. I proto si tento plyn vysloužil přezdívku Tichý zabiják.


Kde hrozí nebezpečný únik oxid uhelnatého
Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování uhlíkatých paliv za nízké teploty a při nedostatku kyslíku. Nejčastějším důvodem jeho úniku proto bývají požáry uvnitř budov a zanesené či netěsnící přívody vzduchu nebo paliva ve spalovacích zařízeních, jako jsou kotle nebo karmy.

K nežádoucímu úniku tohoto plynu však může dojít i v průmyslových provozech. Oxid uhelnatý se totiž používá například:
• v hutním průmyslu při zplyňování a zkapalňování uhlí,
• v kovoprůmyslu při výrobě železa nebo rafinaci kovového niklu,
• v chemickém průmyslu při výrobě kyseliny octové,
• v cementárnách, sklárnách a výrobnách keramiky,
• v závodech, kde se zpracovává dřevo a celulóza.

Proč je oxid uhelnatý škodlivý pro vaše zdraví?
Tichý zabiják se do lidského těla dostává především dýcháním a skrze plicní sklípky pak rychle pronikne do krevního oběhu. Protože se váže na krevní barvivo hemoglobin, jež je mnohonásobně silnější než kyslík, snižuje se při vdechování oxidu uhelnatého množství kyslíku přeneseného z plic do tkání. Jeho škodlivé účinky se proto nejprve projeví na orgánech, které ke svému správnému fungování potřebují velké množství kyslíku, což je klasicky mozek a srdce.

• Vdechování oxidu uhelnatého v koncentraci přibližně 0,02 % vede k únavě a bolestem hlavy.
• Koncentrace kolem 0,04 % způsobuje nevolnost, poruchy vidění, zvýšenou teplotu, závratě a zhoršenou koordinaci pohybů.
• Ve vyšších dávkách vede vdechování oxidu uhelnatého k silné dezorientaci, bezvědomí a úmrtí zadušením, ke kterému může dojít během několika minut. Pro tento stav je typické hnědočervené zabarvení kůže, způsobené navázáním velkého množství oxidu uhelnatého na krevní barvivo.

Pro osoby trpící srdeční vadou je hraniční množství vdechovaného oxidu uhelnatého, které způsobuje zdravotní problémy, nižší než pro běžnou populaci. Rizikovou skupinou jsou i těhotné ženy, protože oxid uhelnatý způsobuje nižší porodní váhu novorozených dětí.

Jak na první pomoc?
1. Při podezření na otravu oxidem uhelnatým se co nejrychleji postarejte o to, abyste postiženého dostali na čerstvý vzduch nebo alespoň vyvětrali prostor, ve kterém se nachází.
2. Poté vždy volejte rychlou záchrannou službu, a to i v případě, že se postižený jeví zdánlivě v pořádku – jeho stav se totiž může znenadání rychle zhoršit.
3. Jestliže přiotrávená osoba nedýchá nebo došlo k zástavě jejího krevního oběhu, začněte co nejdříve s masáží srdce a s dýcháním z úst do úst.

Při záchraně ostatních myslete na svoji bezpečnost
Při pohybu v prostorách s vysokou koncentrací oxidu uhelnatého nikdy nezapomínejte na svoji vlastní bezpečnost. V místech, odkud oxid uhelnatý uniká, se zdržujte jen po nezbytně nutnou dobu a pokud je to možné, použijte vhodné ochranné pomůcky, jako je dýchací přístroj nebo speciální plynová maska s hopkalitovou vložkou. Protože je oxid uhličitý silně hořlavý, vyhněte se v prostorách s jeho zvýšenou koncentrací jakékoliv manipulaci s ohněm nebo elektrickými přístroji.

Související články:

Kyselina sírová: Zjistěte, jak se při práci s ní nejlépe chránit

Pracujete s olovem? Tohle jsou rizika z pohledu bezpečnosti práce

Jak na bezpečnost práce s třaskavým dusičnanem amonným alias ledkem?

Zjistěte vše o popáleninách: Jednotlivé stupně a jakými způsoby se ošetřují

Co je audit bezpečnosti práce? Jde o alfu i omegu fungování vaší firmy