Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Pro jaké profese již nejsou pravidelné lékařské prohlídky povinné

Od prvního ledna letošního roku byla v případě některých profesí zrušena povinnost zaměstnavatelů zařizovat pravidelné lékařské prohlídky svých zaměstnanců. Jakých konkrétních profesí se rozhodnutí týká?

Ardon magazín
Od prvního ledna letošního roku byla v případě některých profesí zrušena povinnost zaměstnavatelů zařizovat pravidelné lékařské prohlídky svých zaměstnanců. Jakých konkrétních profesí se rozhodnutí týká? A co bylo vlastně důvodem?

Pravidelné pracovnělékařské prohlídky byly až do konce roku 2022 povinné pro všechny druhy prací bez rozdílu. To se ale nyní změnilo: zaměstnanci, vykonávající takzvané bezrizikové práce, což je například většina kancelářských profesí, již k lékaři pravidelně nemusí. Nadále nebude nutné navštívit lékaře ani kvůli povolení řízení služebního auta (za předpokladu, že již vlastníte řidičský průkaz). Vstupní lékařská prohlídka však zatím zůstává povinnou pro všechny.

I u prací, označených jako bezrizikové, je však možné pravidelné prohlídky zachovat, pokud se na tom zaměstnavatel a zaměstnanec domluví.

Jaké profese patří k bezrizikovým?
Všechny pracovní činnosti se aktuálně dělí do čtyř skupin, podle míry rizika, kterou s sebou vykonávání dané práce nese. V potaz se přitom bere 13 různých faktorů, jako je zátěž chladem či teplem, hluk, prach, zraková nebo psychická zátěž a další. Podle toho je pak činnost zařazena
do první skupiny – tedy bez rizika,
do druhé skupiny, pokud zdravotní riziko hrozí ve výjimečných případech,
do třetí skupiny, pokud jsou při práci překračovány hygienické limity,
a do čtvrté skupiny, kde již hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví.
Pravidelné lékařské prohlídky již nejsou povinné pouze u prací zařazených do první kategorie, tedy takových, kde nehrozí žádné zdravotní riziko. Patří sem například již zmíněné kancelářské profese či některé profese ve školství.

Poněkud sporná může být někdy druhá riziková kategorie, neboť u činností do ní zařazených nejsou trvale překračovány žádné hygienické limity, nicméně citlivějším jedincům teoreticky může zdraví ohrozit.

Pravidelné lékařské prohlídky
Pravidelné pracovní lékařské prohlídky mají za úkol zkontrolovat aktuální zdravotní stav zaměstnance, a to především z hlediska rizikových faktorů, které na něj působí v rámci jeho práce. Četnost těchto prohlídek se pochopitelně zvyšuje s nárůstem působení rizikových faktorů.

U zaměstnanců v první, bezrizikové kategorii se prohlídky dosud konaly jednou za šest let, respektive jednou za čtyři roky u pracovníků starších 50 let. U prací ve čtvrté, vysoce rizikové kategorii, je pak prohlídka povinná jednou ročně, bez ohledu na věk.

Na rozdíl od běžných preventivních prohlídek a jiných návštěv lékaře, které hradí zdravotní pojišťovny, platí za pracovní lékařské prohlídky zaměstnavatel. Zrušením povinnosti pro bezrizikové profese tak firmy mohou ušetřit až desítky milionů korun, a navíc jim odpadne často zbytečná a zdlouhavá administrativa.

Související články:
Jaká práva a povinnosti má zaměstnanec a zaměstnavatel u pracovního úrazu
Kdy je zaměstnavatel povinen poskytovat pitný režim a ochranné nápoje?
Víte, kdy máte nárok na získání pracovního oděvu od zaměstnavatele?
Jak často má zaměstnanec nárok na pracovní obuv hrazenou zaměstnavatelem?