Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Pracuje se ve vaší firmě i v noci? Seznam opatření, která musíte učinit

Práce v noci má svá specifika. Protože se jedná o ztížené pracovní podmínky, z hlediska bezpečnosti práce jsou na zaměstnavatele kladeny vyšší nároky. Co říká zákon a jak se vhodně chránit?





Ačkoliv je v některých profesích nutná, málokdo ji vykonává rád: noční práce zasahuje nejen do běžného denního režimu zaměstnance, ale ovlivňuje i kvalitu spánku, potažmo života. Proto je z hlediska zákona noční zaměstnanec více chráněn. Není přitom důležité, zda tuto práci dělá občas nebo pravidelně.

Co je noční práce
Za noční práci nebo práci v noci je považována činnost vykonávaná mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Za takovou práci vám náleží příplatek a platí pro ni jiná pravidla, než pro práci přes den. Noční únava a nepřirozená pracovní doba totiž mohou způsobit horší koordinaci pohybů a pomalejší myšlení, a tak je snadnější přijít k úrazu.

Co musí zaměstnavatel dodržet a jaké ochranné pomůcky poskytnout?
Zaměstnavatel je povinen vydat směrnici pro noční práci a informovat o ní všechny dotčené zaměstnance. Při práci v noci jsou opravdu důležité vhodné bezpečnostní pomůcky v závislosti na druhu vykonávané činnosti. Správný pracovní oděv, doplněný kvalitní pracovní obuví a podle potřeby také rukavicemi či ochrannými brýlemi, je nezbytný pro bezpečnost zaměstnance. Při některých typech práce poslouží i ochranná přilba či obličejový štít.

Jak zákon řeší práci v noci a kdo na ni nemusí kývnout
Zákon stanovuje maximální délku nočních směn, definuje přísnější požadavky na lékařské prohlídky a více hlídá zdravotní stav zaměstnance. Z právního hlediska s sebou noční práce nese zvýšené riziko, dané nejen vyšší psychickou zátěží. Proto se běžně řadí do 2. nebo 3. kategorie zákonné kategorizace prací.



U těhotných žen a těch, které pečují o malé děti, závisí noční práce na jejich dobrovolném rozhodnutí. Pokud chce taková žena vykonávat raději denní práci, musí jí to zaměstnavatel umožnit.

Kdo nesmí pracovat v noci a jak je to s lékařskými prohlídkami?
Noční práce je zakázána zaměstnancům pod 18 let – kromě několika výjimek. Pokud pracujete v noci, nesmíte trpět záchvaty, závažnými duševními poruchami nebo nemocemi kardiovaskulárního systému. Noční práce by pro vás mohla být velkým zdravotním rizikem. To platí i pro osoby s cukrovkou či epilepsií.

Před přeřazením na noční práci musí každý zaměstnanec podstoupit lékařskou prohlídku. Následující prohlídka se provádí nejpozději po dvou letech a také kdykoliv na žádost zaměstnance. Lékař může zaměstnance v každém okamžiku shledat neschopným noční práce, pokud by mohla ohrozit jeho zdraví.

První pomoc na prvním místě
Také noční zaměstnanci musí mít na pracovišti k dispozici všechny prostředky pro první pomoc. Patří mezi ně především plně vybavená lékárnička. Pracoviště musí být vybaveno dostatkem vhodně rozmístěných hasicích přístrojů a musí disponovat telefonem pro okamžité přivolání pomoci. K nočnímu pracovišti patří zázemí, jako je kuchyňka s mikrovlnkou. Nesmí chybět ani možnost občerstvení, alespoň v podobě výdejního automatu.

Jakmile je pracoviště vhodně přizpůsobeno noční práci a zaměstnavatel zajistí vhodné podmínky a kvalitní ochranné pomůcky, záleží už jen na zaměstnanci, zda si na noční režim zvykne a dokáže v něm efektivně fungovat.

Související články

Kde všude použít výstražné cedule a bezpečnostní značení? Poradí vám zákon

Co je audit bezpečnosti práce? Jde o alfu i omegu fungování vaší firmy

Kategorizace prací a rizika na pracovišti

Víte, jaká je povolená maximální a minimální teplota na pracovišti?

Kdy je zaměstnavatel povinen poskytovat pitný režim a ochranné nápoje?

Co byste měli vědět o plánu BOZP. Kdo má oprávnění ho zpracovat?