Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Ochranné rukavice proti pořezání: Co říká norma EN 388?

Rukavice jsou klíčovým prvkem osobní ochrany v mnoha průmyslových odvětvích, kde hrozí zvýšené nebezpečí úrazu vlivem různých mechanických rizik. Evropská norma EN 388 poskytuje standardizovaný rámec pro klasifikaci a hodnocení rukavic.

Ardon magazín

Rukavice jsou klíčovým prvkem osobní ochrany v mnoha průmyslových odvětvích, kde hrozí zvýšené nebezpečí úrazu vlivem různých mechanických rizik. Evropská norma EN 388 poskytuje standardizovaný rámec pro klasifikaci a hodnocení rukavic, které mají chránit proti mechanickým rizikům, a to ve čtyřech různých aspektech včetně pořezání.

Čtyři klíčové oblasti hodnocení

Norma EN 388 pomáhá zaměstnavatelům a pracovníkům vybrat správne rukavice pro konkrétní pracovní podmínky, minimalizuje riziko úrazů a zlepšuje celkovou bezpečnost práce. Zkoumá čtyři důležité oblasti a odolnost materiálu, respektive stupeň ochrany, které vám konkrétní ochranné rukavice budou poskytovat. Posuzuje se odolnost proti pořezání (proříznutí), oděru, roztržení a propíchnutí.

Normy rukavic: Číselné kódy a jak je chápat

Na všech ochranných rukavicích najdete piktogram EN 388, který obsahuje čtyři číslice a písmeno. Pokud víte, jak ho správně přečíst, tento kód vám umožní rychle zjistit, jakou úroveň ochrany v každé ze 4 posuzovaných kategorií vám rukavice zaručuje.

První číslice pod piktogramem v rozmezí 0-4 vyjadřuje odolnost proti oděru, tedy jak dlouho rukavice odolávají opotřebení. Výsledek vyjadřuje počet cyklů otírání brusným papírem, které testovaná ochranná rukavice vydrží, aniž by se jí v oblasti dlaně prodřela díra. Čím vyšší číslo, tím lepší odolnost.

Kvalitu ochrany proti proříznutí označuje druhá číslice – vždy na škále od 1 do 5 (5 znamená nejvyšší úroveň). Existují různé metody, jak se odolnost testuje. Často je to za pomoci laboratorního zařízení Couptest, které konstantní silou a rychlostí pohybuje kruhovou čepelí po materiálu. Měří se opět počet cyklů, které materiál vydrží.

Třetí číslice v pořadí označuje odolnost proti roztržení. Určuje, jak snadno se rukavice roztrhnou. Odolnost proti propíchnutí vyjadřuje sílu, která je potřebná k proniknutí ocelové jehly stanovených rozměrů zkušebním tělesem upevněném v upínacím přípravku. Písmeno na páté pozici, které se pohybuje od A do F (F označuje nejvyšší úroveň), pak indikuje odolnost proti prořezání podle normy ISO.

Doporučení při výběru rukavic

Při výběru rukavic dle normy EN 388 zohledněte povahu prací, které vykonáváte, a rizika, kterým jste vystaveni. Promyslete, s jakými nástrahami můžete přijít do styku. Vyšší hodnoty v odolnosti mohou být klíčové v odvětvích, kde se takovým rizikům často vystavujete. Na druhou stranu může dojít ke snížení citlivosti při manipulaci.

Náš TIP: Protiřezné rukavice s nejvyšší ochranou – ARDONSAFETY/XA5 LP.

Norma EN 388 představuje klíčový nástroj pro hodnocení odolnosti rukavic proti mechanickým rizikům včetně ochrany proti pořezání. Výběrem správných rukavic můžete významně snížit riziko úrazů a zajistit bezpečnější pracovní prostředí. Měli byste ale vědět, že další faktory, jako jsou tepelná ochrana nebo chemická odolnost, mohou vyžadovat další specifické normy a testování.