Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Kyselina sírová: Zjistěte, jak se při práci s ní nejlépe chránit

Kyselina sírová – zastarale také vitriol – je důležitá kyselina, jež se používá pro výrobu celé řady chemikálií v nejrůznějších odvětvích průmyslu. Jde o nebezpečnou žíravinu, se kterou se při práci musí manipulovat velmi opatrně. Jak chránit své zdraví a škodlivé vlivy kyseliny sírové neutralizovat?

Tato látka způsobuje dehydrataci neboli zuhelnatění organických látek. Při kontaktu s pokožkou může způsobit vážné chemické popáleniny a narušuje – či přesněji řečeno leptá – vlhké sliznice, stejně jako může vážně poškodit zrak. Nebezpečné jsou i pouhé výpary kyseliny sírové, které při vdechnutí způsobují podráždění dýchacích cest. Proto při práci s ní musíte nosit ochranné rukavice, brýle, ale také ochranu dýchacích cest. Jak s touto chemikálií pracovat bezpečně a co dělat v případě poranění?



Využití kyseliny sírové
Kyselina sírová má širokou řadu použití. Pracuje se s ní při průmyslové výrobě desítek různých anorganických i organických chemikálií, mezi něž patří i rozmanitá hnojiva. Své využití má i v procesu těžby a zpracování některých rud a nerostů, při výrobě baterií nebo během úpravy některých povrchů leptáním. Dále se používá také při průmyslovém čištění a samozřejmě ji najdete i v laboratořích coby laboratorní chemikálii.



Bezpečná práce s kyselinou sírovou

Úrazy spojené s žíravinami se hojí dlouho, mohou mít i trvalé následky a v nejhorším případě skončit i smrtí. Jaká bezpečnostní opatření byste při práci měli dodržovat?

• Při práci vždy používejte ochranné brýle, jež budou testované a schválené státními normami NIOSH (US) nebo EN 166 (EU) a obličejový štít o velikosti nejméně 20 centimetrů.
• Na rukou noste rukavice vyhovující specifikacím směrnice EU 89/686/ EHS a z ní odvozené normy EN 374. Před použitím je důkladně prohlédněte. Používejte správnou techniku svlékání rukavic tak, aby nedošlo ke styku pokožky s jejich vnější stranou. Po použití rukavice zneškodněte podle platných předpisů a ruce si umyjte vodou.
• Dýchací cesty chraňte celoobličejovou maskou s respirátorem s víceúčelovou kombinací nebo respirátorovými patronami typu ABEK (EN 14387). Respirátory by měly splňovat státní normy NOISH (US) nebo CEN (EU).
• Kompletně celé tělo oblékněte do protichemického oděvu. Oděv zvolte podle typu koncentrace a množství kyseliny sírové, se kterou na pracovišti pracujete.
• Žíravinu lijte vždy do vody a ne naopak. Celá řada žíravin s vodou reaguje, a pokud byste vody měli příliš málo, mohlo by dojít k nebezpečnému prskání.
• Na konci pracovní doby, ale také před jídlem, kouřením či použitím toalety si vždy důkladně umyjte ruce i obličej.
• Prostor, ve kterém s látkou pracujete, by měl být dobře větraný. Práce se často provádí i venku.
• Pracujte v týmu. Pokud by došlo k zasažení vašeho kolegy, můžete mu ihned pomoci. A naopak.
• Kyselinu skladujte v chladném a dostatečně větraném místě v dobře uzavřeném obalu.
• Nádoby a obaly s kyselinou nechte ve svislé poloze tak, aby nedošlo k jejímu úniku.

Dodržujte preventivní opatření
Pracujete-li s kyselinou sírovou, obzvláště s její koncentrovanou formou, někdy nazývanou jako dýmavá kyselina sírová, vždy důsledně dodržujte pravidla bezpečné manipulace i další preventivní opatření, která zmiňuje výrobce kyseliny sírové v bezpečnostním listu. V něm najdete uvedené i pokyny, jak se zachovat v případě nežádoucího úniku kyseliny, společně s nutnými opatřeními v případě požáru, podmínkami bezpečné přepravy a dalšími důležitými informacemi.

Na každém pracovišti, kde zaměstnanci manipulují s kyselinou sírovou, se musí důsledně předcházet přímému kontaktu s touto látkou, a to i ve formě kyselých par či aerosolů. Pakliže toto nelze zajistit technickými opatřeními, je nutné vybavit zaměstnance odpovídající ochranou dýchacích cest. Na místech, kde hrozí zvýšené riziko kontaktu zaměstnance s kyselinou, musí být k dispozici také oční a bezpečnostní sprcha.

Jak v případě potřeby poskytnout první pomoc

Rychlá reakce v případě styku s kyselinou sírovou je klíčová. První kroky můžete udělat sami, ale následně nezapomeňte vyhledat lékaře. Poskytnutí první pomoci se liší na základě způsobu styku s kyselinou.

Vdechnutí
Vdechnutí kyseliny sírové může být pro lidský organismus fatální, což potvrzuje i web bozpprofi: „Dýchání žíravých výparů nebo dráždivých částic může popálit nosní sliznici, sliznici krku a průdušnice. V závažných případech je následkem plicní edém — nahromadění vody v plicích, které může být smrtelné.“


Pokud se kyselina sírová dostane ve formě výparů či aerosolu do dýchacích cest, vyveďte postiženého na čerstvý vzduch. V případě, že nedýchá, zajistěte poskytnutí umělého dýchání či kyslíku vyškoleným personálem. Pozor ovšem na umělé dýchání z úst do úst, které by mohlo být nebezpečné i pro osobu, která dýchání poskytuje. Postižené osobě udržujte otevřené dýchací cesty a uvolněte těsné oblečení, případně rozepněte límec či rozvažte kravatu. Následně nezapomeňte vyhledat lékařskou pomoc.

Styk s kůží
Oděv, pracovní boty nebo pokožku, jež přišla do stylu s kyselinou, ihned omyjte mýdlem a velkým množstvím vody – a to nejméně po dobu 10 minut. V případě poleptání kůže je naprosto nezbytné okamžité přivolání lékaře, s nímž se také poraďte o dalším postupu.


Kontakt s očima
V případě, že se kyselina dostane do očí, vyplachujte je nejméně 15 minut velkým množstvím vody a oční víčka přitom rozevřete prsty. Pokud je postižený nositelem kontaktních čoček, snažte se je co nejdříve vyjmout. V každém případě však ihned vyhledejte odborníka – a to i v případě, že šlo o zasažení oka v malém rozsahu.


Při požití
Pokud látku spolknete, rozhodně nevyvolávejte zvracení. Pokud je osoba v bezvědomí, nic jí nepodávejte ústy. Ústa dobře vypláchněte vodou a následně postiženému podávejte velké množství – přibližně 500 ml – ledově chladné vody k pití. Studená voda zmírní tepelné účinky žíraviny v trávicím traktu. Postiženou osobu nenechte jíst, ani jí nepodávejte aktivní uhlí či podobné prostředky a další kroky nechte na doktorovi.


Při dodržování bezpečnosti práce eliminujete riziko vzniku nehod i úrazů, ale vždy je dobré vědět, jak poskytnout první pomoc. Některé dodatečné informace k tématu první pomoci při úrazech s kyselinou najdete na webu první pomoci. Můžete to být právě vy, kdo vašemu kolegovi zachrání život.


Související články:

Pracujete s olovem? Tohle jsou rizika z pohledu bezpečnosti práce

Jak na bezpečnost práce s třaskavým dusičnanem amonným alias ledkem?

„Tichý zabiják“: Co dělat při podezření na otravu oxidem uhelnatým?

Zjistěte vše o popáleninách: Jednotlivé stupně a jakými způsoby se ošetřují

Co je audit bezpečnosti práce? Jde o alfu i omegu fungování vaší firmy


Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sulfuric_acid

https://www.milcom.cz/images/ziraviny/BL-MILCOM-H2SO4_100_CLP_revize_srpen-2016_SYNTHESIA.pdf

https://chemistry.ujep.cz/userfiles/files/Anorganicke_vyroby.pdf

https://www.spolana.cz/CZ/Produkty/Documents/BL_Kyselina_sirova_%20technicka_94_CZ.pdf