Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Kvalitní pracovní montérky potřebuje i zámečník

Práce zámečníka vedle samotné manipulace s kovem vyžaduje i technické znalosti a dovednosti v oblasti mechaniky a konstrukčního inženýrství. Bez čeho dalšího, mimo dobré montérky, se správný zámečník neobejde?

Ardon magazín
Práce zámečníka vedle samotné manipulace s kovem vyžaduje i technické znalosti a dovednosti v oblasti mechaniky a konstrukčního inženýrství. Zámečník často spolupracuje s dalšími odborníky, s nimiž společně vytváří funkční a bezpečné kovové konstrukce a mechanismy. Bez čeho dalšího, mimo dobré montérky, se správný zámečník neobejde?
Co přesně obnáší činnost zámečníka?

Zámečník se zabývá výrobou, montážemi a opravami kovových konstrukcí, strojů a zařízení. Mezi jeho hlavní pracovní činnosti patří:
Řezání kovů: provádí se ručně nůžkami, pilami nebo strojově na pásových pilách.
Vrtání otvorů: vrtání na stojanových vrtačkách nebo sloupových vrtačkách.
Broušení: úhlové brusky, rovinné brusky, ostřičky nástrojů.
Ohýbání, lisování: na ohýbačkách plechu, lisech, hydraulických zařízeních.
Svařování: elektrickým obloukem, plamenem, v ochranné atmosféře.
Při těchto činnostech musí dbát zvýšené opatrnosti, aby při manipulaci s rotujícími nástroji nedošlo k poranění, popálení nebo zásahu elektrickým proudem.

Pracovní ochranné pomůcky: bezpečnost vždy na prvním místě

Základním pilířem bezpečnosti je používání vhodných pracovních oděvů a pomůcek. Ty mají zámečníka chránit jednak před možným zraněním, ke kterému může dojít při manipulaci s nástroji i materiálem, a také před účinky žáru vznikajícího při svařování.

Pracovní kalhoty a montérkové blůzy

Oděvy, ve kterých zámečník vykonává svou práci, by měly být vyrobeny z materiálů, které jsou odolné vůči mechanickému poškození a zároveň ho chrání před teplem, například při svařování. Správné pracovní kalhoty a montérkové blůzy by tak například neměly disponovat žádnými volně visícími částmi, které by se při práci mohly zachytit do některého ze strojů.

Ochranné brýle

Dobré brýle poskytují očím a zraku ochranu před nebezpečím, jako jsou jiskry, odletující kovové třísky či nebezpečné chemické látky.

Pracovní obuv

Ani výběr vhodné obuvi není radno podceňovat. Měla by mít pevnou špičku schopnou odolat pádu těžkých předmětů a minimalizovat tak riziko poranění nohy. Protiskluzová podešev je zásadní pro prevenci pádů na pracovišti, které se mohou přihodit v důsledku potřísnění podlahy olejem či jinou kapalinou.

Pracovní rukavice

Aby minimalizovaly riziko popálení, pracovní rukavice by měly být z materiálu, který spolehlivě odolává teplu. Zároveň mají poskytovat ochranu proti odřeninám a řezným poraněním. Jejich provedení však nesmí být na úkor pracovního komfortu. Dobré rukavice na práci umožňují dostatečnou pohyblivost prstů, aby nebránily přesné manipulaci s nástroji a materiály.

Bezpečná obsluha strojů

Při obsluze strojů je nutné dodržovat přesné postupy. I zámečníci musejí být pravidelně školeni nejen na obsluhu, ale i bezpečnost práce.
Důležité je zejména bezpečně upnout obrobek ve svěráku a nepřibližovat ruce k rotujícím nástrojům.
U brusek poctivě kontrolujeme stav ochranného krytu brusného kotouče.
Při svařování používáme ochrannou masku a dbáme na odvětrání pracoviště.


Pořádek na pracovišti

Pro bezpečnost je neméně důležité udržovat pořádek na pracovišti. Pohozené kousky kovu mohou zapříčinit uklouznutí a pád. Na zemi by neměly ležet elektrické kabely ani jiné nástroje.


Rizika spojená s prací zámečníka lze výrazně snížit dodržováním výše zmíněných základních zásad. Kvalitní ochranné pomůcky mezi nimi zaujímají výsadní postavení. Investice do jejich nákupu je tak investicí především do ochrany toho nejcennějšího, totiž vlastního zdraví.