Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Kdy máte v práci nárok na bezpečnostní přestávky?

Podle zákoníku práce mají někteří zaměstnanci nárok na bezpečnostní přestávky, které se započítávají do pracovní doby. Pojďme se podívat, za jakých podmínek tento nárok vzniká.

Ardon magazín
Podle zákoníku práce mají někteří zaměstnanci nárok na bezpečnostní přestávky, které se započítávají do pracovní doby. Pojďme se podívat, za jakých podmínek tento nárok vzniká.
Bezpečnostní přestávky v práci
Legislativu a podmínky bezpečnostních přestávek stanovuje § 89 zákoníku práce a nařízení vlády č. 361/2007 Sb. či § 5 odst. 1 z. č. 309/2006 Sb. Tyto dokumenty popisují situace, za kterých má zaměstnanec na bezpečnostní přestávky nárok a specifikují, jak často a jak dlouho by měly trvat. Obvykle nařízení mluví o jedné přestávce za dvě hodiny (od začátku zahájení činnosti) v trvání 5 až 15 minut. Záleží na konkrétním typu pracovní náplně.
Započítává se do pracovní doby
Přestávky chrání zaměstnance při jednotvárné práci, nebo takové, která jednostranně zatěžuje jejich organismus. Jedná se o situace, kdy je práce spojená s rizikem ohrožujícím zdraví nebo psychiku (rizikovou práci stanoví zákon o ochraně veřejného zdraví). Kromě přestávek lze tyto situace řešit i střídáním činností či zaměstnanců. Zaměstnavatel by ale měl pamatovat na to, že nelze střídat rizikovou práci za jinou rizikovou. Bezpečnostní přestávky se započítávají do pracovní doby, a to i tehdy, pokud se shodují s přestávkami na jídlo a oddech.
Bezpečnostní přestávky při zátěži teplem nebo chladem
Zajištění bezpečnosti zaměstnance probíhá nejen střídáním pracovních cyklů, ale i přestávkami. Pokud práce probíhá v prostorách, kde je teplota nižší než 4 °C, má člověk právo vždy po dvou hodinách práce minimálně na desetiminutovou přestávku v takzvané ohřívárně.
Bezpečnostní přestávky řidičů autobusů, nákladních vozidel a hromadné dopravy
Při provozování dopravy musí zaměstnanci dodržovat bezpečnostní přestávku nejdéle po 4,5 hodinách řízení. Přestávka trvá nejméně 30 minut, u řidičů nákladních vozidel je to 45 minut. V případě hromadné dopravy na přestávku řidiči nastupují již po 4 hodinách jízdy. Přestávka přitom nemusí být vyčerpána najednou, ale zaměstnanec si ji může rozdělit do menších úseků.
Bezpečnostní přestávky při fyzicky náročné práci
Pokud práce překračuje předepsané hygienické předpisy ve smyslu svalové a celkové fyzické zátěže, má zaměstnanec právo na přestávku po dvou hodinách od započetí práce. Přestávka by měla trvat 5 až 10 minut.
Další případy
Nárok na bezpečnostní přestávky mají i zaměstnanci, kteří provádějí monotónní práci, práci ve vnuceném pracovním tempu, pracují s břemeny a nebo ve zvláštních polohách. Legislativa pamatuje také na ty, kteří zatěžují při práci zrak. I oni by měli čerpat přestávky.
Dále pak mají na přestávky nárok:
zaměstnanci, kteří musí nosit ochranné pomůcky, které ztěžují pohyb, dýchání apod.,
zaměstnanci pracující v hluku, jehož míra překračuje předepsané limity (týká se i expozice vibracím).

Nepodceňujte bezpečnostní přestávky, ať už jste v roli zaměstnance, nebo zaměstnavatele. Jedině tak může být práce odvedena ke spokojenosti všech.

Související články:
Znáte 3 oblasti změn strategie v oblasti BOZP pro období 2022 až 2027?
Pracuje se ve vaší firmě i v noci? Seznam opatření, která musíte učinit
V jakých botách je bezpečné řídit auto a které naopak za volant nepatří
Meze psychické zátěže na pracovišti pohledem legislativy a psychologů