Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Kdo nesmí v České republice vykonávat práci na noční směny?

Noční práce má svá daná pravidla i omezení, a to jak z pohledu zaměstnavatele, tak zaměstnance. Aby mohl zaměstnanec pracovat v noci, musí splňovat určité základní podmínky. Víte, které to jsou?


Noční doba je v zákoníku práce vymezena časem mezi 22:00 a 6:00, tudíž práce vykonávaná během této doby je chápána jako noční práce. Zaměstnancem pracujícím v noci je pak takový zaměstnanec, který v rámci noční doby odpracuje alespoň 3 hodiny v kuse, a to minimálně jednou týdně.

Příplatek za noční práci

Jelikož pracovat v době, kdy je standardně lidský organismus navyklý spát, představuje jistý diskomfort, má zaměstnanec za práci odvedenou mezi desátou večer a šestou ráno nárok na příplatek za noční práci. Tento příplatek činí minimálně 10 % průměrného výdělku a vztahuje se i na zlomky hodin odpracovaných během noční doby.

Noční práce mladistvých

Mezi osoby, které nesmějí vykonávat noční práci, patří zejména mladiství čili osoby mladší 18 let. Existuje zde ovšem výjimka, a to pro osoby starší 16 let, pro něž je noční práce nutná v rámci přípravy na budoucí povolání. V tomto případě však musí být splněno několik zvláštních podmínek:
práce v noční dobu nesmí být delší než 1 hodinu,
noční práce mladistvého zaměstnance bezprostředně navazuje na jeho směnu v denní dobu,
na noční práci mladistvého dohlíží osoba starší 18 let.

Pokud by se prokázalo, že zaměstnavatel zaměstnává mladistvé na nočních směnách, aniž by tato noční práce byla nezbytná v rámci jejich přípravy na povolání, hrozí mu pokuta ve výši až 1 000 000 Kč.

Noční práce těhotných žen a kojících matek

Zvláštní skupinu v problematice noční práce tvoří těhotné a kojící ženy do 9 měsíců po porodu. Těm sice zákoník práce noční práci nezakazuje, nicméně pokud zaměstnankyně v tomto období požádá o přeložení na jinou práci, je zaměstnavatel povinen jí vyhovět.

Zdravotní nezpůsobilost pro noční práci

Na zaměstnance pracující v noci se mimo jiné vztahují také přísnější pravidla bezpečnosti práce, která je zaměstnavatel povinen zajistit. Jedná se hlavně o preventivní lékařské prohlídky vykonávané u poskytovatele pracovnělékařských služeb. První prohlídka přitom musí proběhnout ještě před nástupem zaměstnance na pozici, v níž bude vykonávat noční práci. Další prohlídky se následně konají v pravidelném intervalu jednou za dva roky.

Poskytovatel pracovnělékařských služeb může na základě vyšetření shledat zaměstnance nezpůsobilým pro vykonávání noční práce, nebo jej v případě pochybností může poslat na odpovídající odborné vyšetření.

Způsobilost pro noční práci vylučují zejména:
závažná srdeční onemocnění a chronická onemocnění dýchacího systému,
záchvatovité a kolapsové stavy,
vážná duševní onemocnění a poruchy chování,
prokázaná drogová či alkoholová závislost.

Pokud jste zaměstnancem pracujícím v noci, vždy dbejte na základní pravidla bezpečnosti a především nezapomínejte na kvalitní odpočinek mimo pracovní dobu.