Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jaké zásady by měli dodržovat elektrikáři, aby byla jejich práce bezpečná

Práce elektrikáře s sebou bez debaty nese určitá možná rizika, některá zjevná, jiná méně. Lze jim ale naštěstí do značné míry předcházet zodpovědným chováním a nošením vhodných ochranných pomůcek a oblečení. Víte, které to jsou?

Ardon magazín
Práce elektrikáře s sebou bez debaty nese určitá možná rizika, některá zjevná, jiná méně. Lze jim ale naštěstí do značné míry předcházet zodpovědným chováním a nošením vhodných ochranných pomůcek a oblečení. Víte, které to jsou?

Ani sebezkušenější elektrikář by při práci neměl zapomínat na pravidla bezpečnosti, stejně jako na nošení osobních ochranných prostředků. Zodpovědný přístup je nejdůležitějším prvkem prevence úrazů. To samozřejmě zahrnuje i dodržování stanovených pravidel v rámci konkrétního pracoviště, stejně jako obecně platných zásad.

Jak bezpečně pracovat s elektřinou

Zásady bezpečné práce s elektřinou jsou logicky odvoditelné zdravým selským rozumem, ale rozhodně není radno je podceňovat. Každý elektrikář může pracovat jen na takových zařízeních, pro které má kvalifikaci a byl o nich řádně proškolen. Odpovídající kvalifikaci a certifikované nástroje musí mít i každý elektrikář, pracující na systémech pod napětím, jež z různých důvodů není možné před zahájením prací odpojit.

U ostatních systémů je potřeba dodržovat následující pětibodový postup:
odpojit zařízení ze všech stran možného napájení a na všech pólech,
zajistit zařízení proti opětovnému nechtěnému zapnutí,
pomocí měření na všech pólech ověřit, že zařízení již opravdu není pod napětím,
provést uzemnění a zkratování,
oddělit okolní blízké části pod napětím pomocí izolačních desek nebo krycího materiálu.

Co by se mohlo stát

Kromě zjevného rizika zasažení elektrickým proudem může elektrikářům hrozit i úraz, způsobený atmosférickou nebo statickou elektřinou. V případech práce ve výškách je vždy potřeba zajistit adekvátní jištění, případně opatření a prostředky, zabraňující pádu pracovníka. Opatrnost je na místě rovněž při práci s ostrými nebo špičatými nástroji a nářadím.

Každý elektrikář by měl rovněž vědět, jak a čím hasit případný požár elektrického vedení, stejně jako by měl znát zásady poskytování předlékařské první pomoci v případě zasažení elektrickým proudem.

Pracovní oděv pro elektrikáře

Vhodný oděv pro elektrikáře se liší v závislosti na typu zařízení, respektive výšce napětí. Elektrikáři pro slaboproud postačí praktické pracovní kalhoty nebo montérky s kapsami na nezbytné nářadí, pevné boty s protiskluzovou podrážkou a pracovní rukavice.

Mnohem více ochranných prvků pak budou potřebovat elektrikáři, pracující se silnoproudem. Ti mohou pracovat pouze s předem jasně vymezenými osobními ochrannými prostředky a za dodržování přísných pravidel bezpečnosti. Na sobě by měli mít antistatické pracovní oděvy, elektrikářské rukavice třídy 2 a antistatickou pracovní obuv.

Antistatická obuv chrání nositele před elektromagnetickým výbojem a z logických důvodů neobsahuje žádné kovové části. V ideálním případě má taková bota vyztuženou špičku, jež brání poranění nohy.

Silnoproudým elektrikářům by neměla chybět ani ochrana zraku, a to buď pomocí ochranných brýlí, případně obličejového štítu. Pracovníci, vykonávající činnosti ve výškách nesmí zapomínat ani na ochrannou přilbu.

Pokud budete k práci s elektrickými zařízeními přistupovat zodpovědně, svědomitě a se správně zvolenými ochrannými pomůckami, uděláte pro své bezpečí maximum.