Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jaké jsou nyní minimální povolené teploty na pracovištích?

Jako důsledek energetické krize, způsobené nárůstem cen i válkou na Ukrajině, vešlo v říjnu roku 2022 v platnost nové nařízení vlády, které upravuje minimální povolené teploty na pracovištích. Co se změnilo a koho se to týká?

Ardon magazín
Jako důsledek energetické krize, způsobené nárůstem cen i válkou na Ukrajině, vešlo v říjnu roku 2022 v platnost nové nařízení vlády, které upravuje minimální povolené teploty na pracovištích. Firmy by tak mohly ušetřit náklady na energie za vytápění. Co se změnilo a koho se to týká?

Energetické úspory neřeší jen domácnosti, ale pochopitelně také firmy a státní instituce. Šetřit se zkrátka snaží každý, a to třeba i snížením teploty v místnostech. Snížení minimálních povolených teplot navrhlo Ministerstvo zdravotnictví ČR, a to i s ohledem na nové poznatky z oblasti hygieny, podle nichž by tento krok neměl mít výrazně negativní vliv na zdraví pracovníků.

Koho se změna týká
Ke snížení minimální teploty na pracovišti nedošlo u všech profesí: změna se týká pouze prací třídy I a IIa. Do třídy I přitom spadají veškeré práce vykonávané vsedě s minimální pohybovou aktivitou — patří sem například veškeré práce na počítači nebo administrativní kancelářské práce. Třída IIa potom zahrnuje práce prováděné vsedě, spojené s lehkou manuální činností — tedy například řízení automobilu nebo práce u pokladny. U všech ostatních tříd zůstávají minimální i maximální povolené teploty na pracovišti beze změny.

Kromě pracovišť se však povolené teploty snížily ještě u sanitárních zařízení, což se dotkne všech zaměstnanců bez ohledu na třídu práce.

Kolik stupňů je tedy nově povoleno?
Podle nových pravidel se změnila povolená minimální teplota v kanceláři, a to na 18 °C z původních 20 °C na pracovištích bez klimatizace, respektive z 22 °C na pracovištích vybavených klimatizací. U prací z třídy IIa pak povolené minimum kleslo z 18 °C, respektive 20 °C na 16 °C.

V létě by pak při používání klimatizace neměl rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou přesáhnout 6 °C.

Nejvíce se povolené teploty ovšem snížily u sanitárních zařízení, jako jsou toalety nebo šatny.
V šatnách klesla minimální teplota z původních 20 °C na 18 °C,
v umývárnách je nové minimum 19 °C oproti původním 22 °C,
ve sprchách klesla teplota vůbec nejvýrazněji, a to z 25 °C na pouhých 19 °C,
na toaletách je nyní povoleno minimum 15 °C, kam kleslo z původních 18 °C.
Jak situaci řešit?
Někdo nemá se snížením teplot v rámci pracoviště žádný problém, zatímco jiní mají pocit, že v práci každý den napůl umrznou. Zejména ženy můžou mít problém se s nižší teplotou vyrovnat, jelikož bývají často zimomřivější než muži.

Pokud je to možné, zkuste si přizpůsobit zasedací pořádek tak, aby otužilí jedinci a ti, kterým chladno vyhovuje, seděli u oken nebo jiných zdrojů průvanu, a choulostivější pracovníky naopak přesuňte co nejblíže k topení. Pomoci může pochopitelně také více vrstev oblečení či jeho teplejší varianty.

Související články:
Pro jaké profese již nejsou pravidelné lékařské prohlídky povinné
Jaká práva a povinnosti má zaměstnanec a zaměstnavatel u pracovního úrazu
Kdy je zaměstnavatel povinen poskytovat pitný režim a ochranné nápoje?
Víte, kdy máte nárok na získání pracovního oděvu od zaměstnavatele?
Jak často má zaměstnanec nárok na pracovní obuv hrazenou zaměstnavatelem?