Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jaké jsou metody svařování a jak se na ně obléci

Zjistěte, jaké základní technologie sváření existují a jak se na ně obléci tak, aby vám práce šla od ruky a nepřišli jste k úhoně.


O některých metodách jste doposud možná ani neměli tušení. Třeba vás tento článek donutí přehodnotit své stávající pracovní postupy a objevíte novou metodu, díky které předběhnete konkurenci.

MMA
Možná se vám tato zkratka v první chvíli automaticky spojí s anglickým termínem Mixed Martial Arts, tedy se smíšeným bojovovým uměním, ve kterém je dovoleno téměř vše. Ve svářečské terminologii tato tři písmenka však vychází z pojmu Manual Metal Arc. Jde o nejstarší metodu ručního obloukového sváření. Pravděpodobně ji znáte jako obloukové svařování obalenou elektrodou.

Výhody: Flexibilita, možnost svařování ve všech polohách, snadná dostupnost svařovacích zdrojů i přídavného materiálu.

Přídavný materiál: Kovové elektrody s různými typy obalů.

Popis: Během hoření oblouku se elektroda odtavuje a kov ukládá do svarové lázně. Tímto způsobem dochází k vytvoření svarového spoje. Z obalu elektrody se tvoří struska, která následně ztuhne na povrchu svarové lázně. Ta následně slouží jako ochrana při chladnutí kovu.

MIG/MAG
Zkratky opět vychází z anglických výrazů Metal Inert Gas/Metal Active Gas. Jedná se další z nejběžnějších metod ručního svařování. V češtině se tato metoda označuje jako svařování v ochranné atmosféře.



Výhody: Vysoká svařovací rychlost = větší produktivita (díky odstranění prostojů na výměnu klasických elektrod, jako je tomu u MMA), možnost svařování ve všech polohách, nižší nároky na čištění strusky, eliminace kouře, nevznikají materiální ztráty, oblouk i svarová lázeň jsou jasně viditelné.

Přídavný materiál: Drát navinutý na cívce.
Popis: Drát je odvíjen takzvaným podavačem drátu. Prostřednictvím kladkového posuvu drátu a multifunkčního kabelu je přiveden do zvláštního hořáku. Podavač je s generátorem proudu propojen kabely.


TIG
Z anglického Tungsten Inert Gas. Precizní metoda svařování, která je určena hlavně pro pohledové svary. Někdy se zaměňuje se zkratkou WIG (z německého Wolfram Inert Gas). Je známá také jako svařování pod argonem.
Výhody: Výborná kontrola nad svarovou lázní a její účinná ochrana, příznivé tvarování svarového povrchu, vysoká teplota oblouku, efektivní regulace přísunu tepla, možnost sváření velice tenkých materiálů a svařování bez přídavného materiálu, čímž se zachová 100% shoda svarového kovu.
Přídavný materiál: Dráty o délce jednoho metru.
Popis: Zapálený elektrický oblouk je udržován mezi netavící se wolframovou elektrodou a svářencem. Elektroda je v TIG hořáku, který je připojen multifunkčním kabelem se silovým vodičem a plynovou hadicí, upnuta kleštinou a domečkem kleštiny.

SAW
Jedná se o zkratku termínu Submerged Arc Welding, nebo-li svařování pod tavidlem. To je metoda automatického a vysokovýkonného obloukového svařování, používaná zejména pro svařování ocelových svařenců dlouhými a nepřerušovanými svary.


Výhody: Vysoká produktivita, výrazná kvalita svarů, automatizace procesu, minimum vad a škodlivých emisí.
Přídavný materiál: Drát navinutý na cívce.
Popis: Svarová lázeň je chráněna před oxidací plyny, které se uvolňují při tavení granulovaného tavidla. Svařovat pod tavidlem jde pouze v poloze shora. O automatizaci procesu se starají vozíky, které pojíždějí po definované dráze, nebo je svařenec za pomoci polohovadla podáván ke stacionárně umístěnému zařízení.

Jak se na svařování obléknout?
Teď už víte, jaké základní metody svařování existují. Nyní tedy přichází čas si ujasnit, co byste během práce měli mít na sobě.

Ochrana zraku
Ta je pravděpodobně ze všeho nejdůležitější. Svařování produkuje velké množství jisker, které má tendenci nepravidelně a zostra vystřelovat směrem k vašemu obličeji. Při ochraně zraku při svařování si můžete nejčastěji pomoci dvěma způsoby.
• Pořiďte si ochranné brýle. Nutno podotknout, že taková ochrana však nemusí být vždy dostačující.
• Mnohem sofistikovanější ochranu představuje svářečská kukla. Na rozdíl od brýlí chrání nejen oči, ale také obličej a krk. Schováte do ní krátké či dlouhé vlasy, u kterých se rozhodně nemusí vyplatit vystavovat je plamenu.

Ochrana (zbytku) těla
Jít svářet v civilním oblečení vážně není ten nejlepší nápad. Kupte si speciální svářecí oděv, který je z ohnivzdorného materiálu a zároveň je dostatečně flexibilní, aby vás při práci neomezoval v pohybu. Součástí kompletní výbavy je:
• svářecí blůza,
• svářecí kalhoty,
• rukavice,
• svářečská kožená zástěra (zajistí vám dvojitou ochranu),
• pracovní obuv,
• dodatečná ochrana v podobě svařovací kamaše a rukávníku.
Pokud již tuto výbavu máte, tak pak už jen zbývá zodpovědně dodržovat všechny bezpečnostní zásady. Ty tady rozebírat nebudeme, protože věříme, že je důvěrně znáte a řídíte se jimi.

Nemáte ještě všechno potřebné vybavení?
V tom případě to co nejdříve napravte. Kompletní pracovní oděv i ochranné pomůcky najdete na našem e-shopu.

Související články

3 nejdůležitější způsoby, jak si chránit zrak při práci

Ochranné pracovní pomůcky a jejich důležitost

Jak na bezpečnou práci s laserem? Nejdůležitější je ochrana kůže a očí

6+1 tipů, jak bezpečně pracovat v laboratoři

Jak pracovat s autogenem: Zjistěte 6 nejdůležitějších bezpečnostních zásad

Jak svařovat měkkou ocel: Nejdůležitější je chránit si ruce a zrak