Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jaká je životnost ochranné pracovní přilby a jak o ni pečovat

Chrániče hlavy patří mezi ty vůbec nejdůležitější ochranné pracovní pomůcky. Chrání přece to nejdůležitější! Víte, jak dlouho vám může spolehlivě sloužit a jak byste se o ni měli správně starat?

Ardon magazín
Chrániče hlavy patří mezi ty vůbec nejdůležitější ochranné pracovní pomůcky. Chrání přece to nejdůležitější! Nejběžnějším typem ochrany hlavy je právě pracovní ochranná přilba. Víte, jak dlouho vám může spolehlivě sloužit a jak byste se o ni měli správně starat?

Ochranné pracovní přilby dobře znají jak pracovníci na stavbách, tak i zaměstnanci v továrních a jiných průmyslových provozech. Primární funkcí těchto pomůcek je ochrana hlavy před nárazy (ať už způsobené předměty padajícími z výšky nebo třeba náhodným nárazem do přečnívající konstrukce). Rozdíl pak může být v podmínkách, do jakých je přilba určená, stejně jako ve stupni ochrany, kterou vám poskytne. Životnost ochranné přilby i její vhodná údržba se úzce odvíjí od konkrétních funkcí a použitých materiálů.

Životnost ochranné přilby
Doba životnosti pracovní ochranné přilby se u jednotlivých modelů (vyrábějí se například i ochranné helmy se štítem) liší, vždy by ale měla být uvedena v dokumentech od výrobce. Pohybuje se obecně v rozmezí od 5 do 10 let, přičemž se do této doby počítá i skladování, nikoliv pouze aktivní nošení.

TIP:

Pozor! Mezi dobou životnosti a záruční dobou je velký rozdíl! Doba životnosti označuje časový úsek, během kterého je přilbu bezpečné používat. Po uplynutí této doby je již nutné helmu vyřadit. Záruční doba je lhůta, po kterou prodejce garantuje správnou funkčnost helmy a vy máte během této doby nárok na její seřízení či výměnu vadných komponentů.

Vliv na životnost ochranné přilby má celá řada faktorů: od působení teplot a slunečního záření přes kontakt s nejrůznějšími chemikáliemi až po způsob používání. Ne vždy také musíte nutně přilbu používat až do konce její životnosti — naopak, každá přilba, kterou zasáhl silný náraz, musí být vyřazena z provozu, i kdyby se na pohled jevila jako nepoškozená.

Ochranné přilby je potřeba před každým použitím zkontrolovat. Objevíte-li praskliny, vypoukliny nebo jiné známky poškození, je nutné helmu vyměnit. Jednou ročně pak musí proběhnout kontrola u odborníka, tedy osoby oprávněné k inspekci OOP.

Jak se starat o ochrannou přilbu
V době, kdy ji nepoužíváte, skladujte přilbu na suchém, větraném místě, mimo přímé sluneční záření. Skořepinovou část přilby čistěte hadříkem namočeným v teplé mýdlové vodě. Vyhněte se použití abrazivních prostředků nebo rozpouštědel. Náhlavní vložky můžete čistit slabým dezinfekčním přípravkem, případně je ručně vyprat v mýdlové vodě. Stejný postup platí také pro potítko, které je ovšem v případě silnějšího znečištění z hygienického hlediska vhodnější vyměnit za nové.