Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jak zajistit bezpečnost práce hasičů a čím by se sami měli chránit

Hasič si v rámci své profese musí umět poradit v celé řadě nebezpečných situací. Kromě boje s ohněm pracuje často i ve velké výšce, nad volnou hloubkou, s nebezpečnými chemikáliemi nebo hmyzem. Jak by se tedy měl nejlépe chránit?

Ardon magazín
Hasič si v rámci své profese musí umět poradit v celé řadě nebezpečných situací. Kromě boje s ohněm pracuje často i ve velké výšce, nad volnou hloubkou, s nebezpečnými chemikáliemi nebo hmyzem. Jak by se tedy měl nejlépe chránit?

Hasiči mají pro strach uděláno, a necouvnou ani v situacích, kdy by si běžný člověk přinejmenším nevěděl rady. Neznamená to však, že by si neuvědomovali možná rizika nebo je brali na lehkou váhu: naopak. Dobře vědí, co by se kdy mohlo stát, a jsou pro tyto situace náležitě vybaveni, jelikož aby mohli zachraňovat ostatní, musí napřed chránit sami sebe.

Nebezpečí v teorii a v praxi

Každý zásah je svým způsobem jedinečný, liší se okolnostmi i prostředím. Proto není možné sestavit přesně bod po bodu správný bezpečnostní postup. Sepsané jsou ale základní principy, kterými se každý hasič musí řídit. Najdete je jednak v odpovídajících vyhláškách, a hlavně pak v Bojovém řádu jednotek požární obrany.

Ten podrobně rozepisuje charakteristiku různých možných podob zásahů, od činnosti jednotek při povodních, přes vyprošťování osob z havarovaných vozidel, až po hašení požáru v železničním tunelu. Celkem je v Bojovém řádu popsáno více než sto různých situací, plus obecné zásady hasiče a zásady řízení, tedy manuál pro velitele zásahu.

Bojový řád rovněž rozepisuje možná nebezpečí, která hasičům při výkonu práce mohou hrozit. Těchto hrozeb je celkem 23 a patří mezi ně například:
nebezpečí psychického i fyzického vyčerpání,
nebezpečí opaření a poleptání,
nebezpečí udušení
či nebezpečí zasypání a zavalení.
Ochranné oděvy pro hasiče

Vzhledem k tomu, s čím se mohou při práci setkat, musí se hasiči účinně chránit. Do jejich výbavy nepatří jen ochranný oděv, ale i ochrana hlavy, pevné boty, rukavice a případně i další pomůcky.

Zásahové oděvy se liší podle toho, zda jde o hašení požáru uvnitř objektu nebo v otevřeném terénu, případně o zcela jiný typ zásahu. Obecně jde ale říci, že by hasič měl být vybaven vícevrstvým ochranným oblekem s tepelně izolačními vlastnostmi, vyrobeným z těžko hořlavých materiálů. Ve výbavě by však neměl chybět ani protichemický izolační oblek a ochranný oblek s kuklou pro práci s nebezpečným hmyzem.

Další doporučené ochranné prostředky

Součástí ochranné výbavy hasiče je samozřejmě také kukla a ochranná přilba s mechanickou, tepelnou, chemickou a elektrickou odolností. Na nohy patří během zásahů pevné, voděodolné bezpečnostní boty s vyztuženou špicí. Ruce zase ochrání různé typy rukavic:
ochranné zásahové rukavice pro práci v sálavém teplu,
pracovní ochranné rukavice, odolné proti proříznutí
a protichemické rukavice na práci s nebezpečnými látkami.

Bezpečnostní výbavu pak doplňují ještě postroje pro práci ve výškách, polohovací systémy, autonomní dýchací přístroje a respirátory.