Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak vybrat ochrannou přilbu? Zohledněte nejen bezpečnost, ale i pohodlí

Kvalitní přilba je základní pracovní pomůckou nejen na stavbách a při práci na silnicích, ale i v mnoha průmyslových odvětvích. Protože ji zaměstnanci často nosí po celý den, je kromě bezpečnostních prvků důležité i to, aby se v ní cítili co nejpříjemněji.



I malý a lehký předmět může při dopadu z velké výšky způsobit vážné zranění hlavy, která není chráněná bezpečnostní přilbou. Při jejím výběru se rozhodně vyplatí investovat do prověřených značek, které zaručují dlouhou životnost použitých materiálů a maximální možnou ochranu.

Kdo bude přilbu používat?
Základním kritériem při výběrů ochranné přilby je typ práce, během které ji budou zaměstnanci používat. Zatímco při běžných stavebních pracích si dělníci vystačí s klasickými modely, na pracoviště se zvýšeným rizikem úrazu jsou vhodné přilby se silnějším vyztužením proti nárazům z boku nebo shora.

Existují i pracovní přilby odolné proti působení chemikálií, které se hodí například do výrobních hal v chemickém průmyslu. Pro elektrikáře a další pracovníky, kteří přicházejí do styku s elektrickým proudem, jsou nezbytné speciální přilby odolné proti elektrickému výboji do výše 1 000 voltů.

Pokud je potřeba chránit kromě horní části hlavy i obličej, jsou vynikajícím řešením přilby, na které lze snadno připevnit čirý nebo drátěný celoobličejový štít. Pracovníci ve stavebnictví a silničáři, kteří jsou venku za každého počasí, ocení i možnost upevnění malého nadobličejového štítu, který je ochrání před deštěm či sněhem. Při práci venku je důležité, aby měla přilba co nejvýraznější barvy, které jsou dobře viditelné i v mlze nebo za zhoršených povětrnostních podmínek.

Myslete nejen na bezpečí, ale i na pohodlí
Protože musí zaměstnanci často nosit přilbu po většinu pracovního dne, je důležité, aby se v ní cítili příjemně. Je třeba dbát na to, aby pracovníka nikde netlačila samotná přilba ani její pásek pod bradou. Aby přilba dobře držela na hlavě, má uvnitř nastavitelný kříž s látkovými nebo plastovými popruhy. Ten má v zadní části otočné upínací kolečko, které slouží k regulaci obvodu přilby a jejímu důkladnému utažení.



O maximální pohodlí během nošení přilby se starají zejména potní pásky a vycpávky na čele. Při delším používání přilby v náročných pracovních podmínkách přijde vhod možnost pořídit si náhradní bavlněný či kožený potní pásek a dvoubodový nebo čtyřbodový pásek pod bradu, případně i celý vnitřní kříž přilby.

Praktickým vylepšením jsou větrací otvory, které napomáhají cirkulaci vzduchu kolem hlavy a zvyšují tepelný komfort během horkých dnů nebo v průmyslovém provozu s vysokou teplotou.

V některých profesích postačí pracovní čepice
Pokud vykonávají zaměstnanci takovou práci, že by pro ně bylo zbytečné nosit po celý pracovní den přilbu, mohou si pořídit praktickou pracovní čepici s kšiltem. Ta obsahuje ABS skořepinu a pěnovou vložku, které ochrání hlavu při menších nárazech. Podobně jako přilby jsou i pracovní sportovní čepice k dispozici v několika barevných provedeních.

Nepodceňujte riziko poranění hlavy
Nebezpečí úrazu hlavy musejí brát všichni pracovníci vážně i v případě, že se budou v rizikovém prostředí pohybovat jen krátkou dobu nebo zdánlivě bezpečně. Pravidelně jim proto nutnost nošení ochranné přilby a dalších pomůcek připomínejte na bezpečnostních školeních a pořiďte jim takové přilby, které se jim budou pohodlně používat.

Související články:

Jak si správně vybrat bezpečnostní postroj pro práci ve výškách

O vaše bezpečí na silnicích se postará reflexní oblečení. Představíme vám jeho výhody

Jak vybrat montérky: Faktorů, které je třeba při výběru ohlídat, není zrovna málo

Firmy v Česku mění zaměstnancům dress code

Při práci buďte v pohodě


Kvalitní základ pro práci - oblečení a doplňky