Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak správně řešit šikanu na pracovišti

Mezilidské vztahy a celková atmosféra na pracovišti mohou někdy proměnit i to nejlákavější zaměstnání v peklo na zemi. Víte, jak rozpoznat bossing a mobbing, a jak správně postupovat?

Ardon magazín
Mezilidské vztahy a celková atmosféra na pracovišti mohou někdy proměnit i to nejlákavější zaměstnání v peklo na zemi. Víte, jak rozpoznat bossing a mobbing, a jak správně postupovat, když se v práci s podobným chováním setkáte?

Šikana v zaměstnání může mít stovky podob. Nejčastěji jde o ponižování, zesměšňování či urážky, ale výjimkou není ani sabotáž pracovního výkonu. O něco méně často se pak objevují i fyzické útoky. Se šikanou nebo násilím na pracovišti se v Česku již někdy setkala téměř každá třetí žena a každý pátý muž. Patříte mezi ně také? Nebo jste se stali svědky šikany některého z kolegů? Jak v takové situaci postupovat?

Označení různých druhů šikany

V rámci zaměstnání se rozlišují dva druhy šikany, podle toho, kdo je v dané situaci agresorem na základě firemní hierarchie.

Bossing je typ šikany, kde je agresorem nadřízený šikanované osoby.
Mobbing zase označuje šikanu na pracovišti mezi kolegy, případně i ze strany podřízených.


Jak poznat bossing

Na bossingu je ošemetné to, že nebývá snadné jednoznačně určit hranici mezi standardním chováním nadřízeného k podřízeným a šikanou. Nadřízený má v popisu práce rozdávat úkoly, dohlížet na jejich plnění a na základě výsledků pak případně i rozdělovat odměny. Podstatné při tom je spravedlivé jednání, kdy žádnému z podřízených nestraní a žádného neopomíjí.

Ovšem pozor, ani situace, kdy jedná nadřízený se všemi stejně špatně, není z právního pohledu v pořádku: podle zákoníku práce je totiž povinností vedoucího pracovníka vytvářet na pracovišti příznivé pracovní podmínky.

Některé z příkladů projevů bossingu

Bezdůvodné znevýhodnění jednoho člena týmu (například ve formě zákazu vybrat si dovolenou),
veřejné zesměšňování, shazování a přehnaná kritika,
zadávání nesmyslných, nesplnitelných nebo ponižujících úkolů,
záměrně vytvořená sociální izolace daného podřízeného.

Co je mobbing

Stejně jako bossing může i mobbing nabývat podoby posměšků, shazování, ale i ignorace nebo neustálého skákání do řeči, případně zanedbávání pracovních povinností v rámci týmu tak, aby to zkomplikovalo postavení oběti.

Dopady šikany na pracovišti

Ačkoliv je šikana na pracovišti mnohem častěji psychického než fyzického rázu, mohou být její důsledky nedozírné. U šikanovaného zaměstnance dochází například:
ke zhoršení pracovního výkonu a zvýšení chybovosti,
častým absencím a vybírání nemocenské,
poruchám spánku,
psychickým potížím a stresu,
v krajních případech i k pokusům o sebevraždu.

Jak se šikaně na pracovišti bránit

Pokud se v zaměstnání setkáte s jakýmkoliv druhem šikany, je nejdůležitější nemlčet. Pokuste se nejprve vše vyřešit rozumnou domluvou. Pokud tudy cesta nepovede, obraťte se na vedoucího pracovníka a požadujte prošetření dané situace. Je-li šikanujícím přímý vedoucí pracovník, oslovte s problémem vyššího nadřízeného či personální oddělení. Hodit se vám budou také důkazy, například v podobě korespondence či e-mailů. V krajním případě pak lze podat oficiální stížnost na oblastní inspektorát práce.