Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak správně pečovat o bundy a jiné pracovní oděvy s reflexními prvky?

Pracovní oděvy, bundy nevyjímaje, dostávají často pořádně zabrat a jejich čištění může být někdy pěkný oříšek. Jak je ale vyčistit, aniž by ztratily své vlastnosti?

Ardon magazín
Pracovní oděvy, bundy nevyjímaje, dostávají často pořádně zabrat a jejich čištění může být někdy pěkný oříšek. Zatímco na montérkových bundách nějaký ten flek navíc až tak nevadí, na reflexních pracovních oděvech je to něco jiného. Jak je ale vyčistit, aniž by ztratily své vlastnosti?

Hlavním úkolem reflexních pracovních oděvů je zajistit svým nositelům co nejlepší viditelnost, a to i ve zhoršených podmínkách jako je například mlha nebo šero. Kýženého efektu dosahují kombinací fluorescenčního podkladu v signální žluté či oranžové barvě a reflexních prvků. V případě znečištění reflexní oděvy pochopitelně ztrácí svou funkčnost, takže je potřeba je adekvátně udržovat. Jak na to, aby se během čištění nepoškodily reflexní prvky?

Princip reflexních materiálů
Reflexní prvky nejsou oproti fluorescenční podkladové látce na výstražném oblečení nijak výrazně barevné, zato ale pracují i ve tmě. Fungují totiž na principu zpětného odrazu světla, takzvané retroreflexe. Když retroreflexní materiál několikanásobně zvětšíte, uvidíte, že se vlastně jedná o mikroskopické skleněné kuličky nalepené na odrazové vrstvě. Paprsek světla, který na podobný materiál dopadne, se díky jeho fyzikálním vlastnostem odrazí zpět směrem ke svému zdroji.

Je logické, že veškeré oblečení vybavené reflexními prvky, je funkční jen tehdy, pokud jsou tyto prvky nepoškozené a čisté. Součástí péče o pracovní reflexní bundu by tedy měla být i její pravidelná vizuální kontrola se zvláštním zaměřením na stav odrazových prvků. Pakliže objevíte vady jako je prodření, poškrábání, rozpárané švy nebo vyblednutí, rozhodně daný kus oděvu nepoužívejte: vyřaďte jej, anebo dejte k opravě profesionální firmě.

Součástí péče je i skladování
Nedílnou součástí údržby bundy i jiných pracovních oděvů s reflexními prvky je správné skladování, jinak řečeno uložení v době mimo aktivní nošení. To by mělo být na suchém větraném místě mimo dosah přímého slunečního záření a alespoň ve vzdálenosti 1 metru od topných těles a jiných zdrojů sálavého tepla.

Jak vyčistit reflexní bundu?
Před tím, než hodíte svou pracovní bundu do pračky s ostatním oblečením, se raději zamyslete a pozorně si prohlédněte pokyny k údržbě uvedené na cedulce. Výrobce zde zmiňuje nejen doporučený způsob i teplotu praní, ale i počet pracích cyklů, po které si bunda zachová své původní vlastnosti.

Aby nedocházelo k mechanickému poškození látky, uzavřete před každým praním všechny suché zipy na rukávech, kapsách i dalších místech. Při praní nepoužívejte aviváž, ani jiné změkčovače textilií nebo bělidla — stačí běžný prací prostředek na barevné prádlo. Ideální je následné volné sušení na vzduchu.

Budete-li potřebovat samostatně vyčistit reflexní pásky na bundě, použijte k tomu měkký hadřík nebo houbičku a jemný prací nebo čisticí prostředek. Oblečení s reflexními prvky nikdy nečistěte chemicky.