Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak se v práci chránit před poraněním ostrými předměty? Tipy na prevenci

Práci s ostrými předměty se v mnohých profesích nevyhnete. Ať už pracujete v kuchyni, dílně, nemocnici nebo v jiném oboru, bezpečnostní opatření nepodceňujte – zbytečně byste se vystavovali riziku zranění.

Ardon magazín

Práci s ostrými předměty se v mnohých profesích nevyhnete. Ať už pracujete v kuchyni, dílně, nemocnici nebo v jiném oboru, bezpečnostní opatření nepodceňujte – zbytečně byste se vystavovali riziku zranění.

Mezi nejčastější typy poranění ostrými předměty patří pořezání, propíchnutí a bodnutí. Může se jednat o povrchová i hlubší a vážnější poranění, která vyžadují okamžité lékařské ošetření.

6 tipů, jak na prevenci poranění ostrými předměty

1. Používejte vhodné nástroje: Pro práci používejte vždy správné nástroje a ujistěte se, že jsou v dobrém stavu.
2. Buďte soustředění: Při práci s ostrými předměty se soustřeďte a dávejte pozor na to, co děláte.
3. Dodržujte bezpečnostní pokyny: Seznamte se s bezpečnostními pokyny pro práci s ostrými předměty a dodržujte je.
4. Udržujte pořádek na pracovišti: Prostor udržujte čistý a uklizený, aby se minimalizovalo riziko pádu a zranění ostrými předměty.
5. Skladujte ostré předměty bezpečně: Po skončení práce uložte ostré předměty na bezpečné a předem stanovené místo, kam nemají přístup nepovolané osoby.
6. Noste ochranné pomůcky. Základem jsou pracovní rukavice. Při práci s ostrými předměty plní oblečení také ochrannou funkci a v rámci prevence poranění je proto zcela zásadní. Důležité jsou dlouhé rukávy a nohavice, a pevné materiály.

Zapomínat byste neměli ani na ochranu rukou

Pracovní rukavice: Jedná se o základní typ rukavic. Vyrábějí se z různých materiálů, od kůže, přes textilie až po kov. Pracovní rukavice poskytují ochranu před oděrem, pořezáním a propíchnutím.
Protiřezné rukavice: Tento speciální typ rukavic je vyrobený z materiálů s vysokou odolností. Protiřezné rukavice se používají v profesích s vysokým rizikem poranění ostrými předměty, jako jsou řezníci, skláři, záchranáři nebo pracovníci v kovoobráběcím průmyslu.
Tepelně odolné rukavice: Jejich funkcí je chránit ruce před horkem a plameny. Používají se v profesích, kde hrozí popáleniny, jako jsou svářeči, kuchaři nebo hasiči.
Chemicky odolné rukavice: Tyto rukavice poskytují ochranu při kontaktu s chemikáliemi. Používají se v laboratořích, chemickém průmyslu nebo při úklidu.

TIP: Nezapomeňte pravidelně kontrolovat, že rukavice nejsou poškozené. Jakmile si všimnete byť jen malé vady, rukavice vyměňte za nové.

Absolvujte kurz první pomoci

V případě poranění je třeba krvácení zastavit a ránu dezinfikovat. Může se však stát, že dojde k hlubšímu a vážnějšímu poranění, které bude vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Aby vás podobná situace nezaskočila, vyrazte na kurz první pomoci – dodá vám jistotu, klid a může zachránit život, a to nejen v práci. Manipulace s ostrými předměty vyžaduje pozornost. Práce s ostrými předměty může nést jisté riziko, ale při dodržování bezpečnostních zásad a díky ochranným pomůckám snížíte riziko na minimum a stane se z ní práce jako každá jiná.