Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak pracovat s autogenem: Zjistěte 6 nejdůležitějších bezpečnostních zásad

Svařování plamenem patří mezi činnosti se zvýšeným rizikem výbuchu a požáru, při kterých je mimořádně důležité dodržovat všechna bezpečnostní opatření chránící pracovníky i jejich okolí. K těm hlavním patří používání osobních ochranných prostředků a kvalitní pojistka proti zpětnému šlehnutí plamene.






Autogenní svařování vyžaduje jiné pracovní postupy než klasické svařování elektrickým obloukem. Protože patří k metodám, při kterých se využívají lahve s hořlavým plynem, je při něm navíc nutné znát zásady bezpečné práce týkající se jejich uskladnění, transportu i použití během svařování.



1. Nešetřete na kvalitě osobních ochranných prostředků
Nejčastějším pracovním úrazem při svařování autogenem je popálení vystříknutým rozžhaveným kovem. Spolehlivou ochranu představuje kvalitní svářečský oděv z kůže nebo z bavlny s nehořlavou úpravou, doplněný o zástěru, svářečské rukavice, pracovní boty a svářecí kuklu či štít, certifikovaný pro svářečské práce.



2. Zajistěte přehledné uspořádání pracovního místa
Ještě před zahájením svařování je nutné zkontrolovat, zda se na pracovním místě nenacházejí hořlavé látky. Celé pracoviště musí být přehledně a ergonomicky uspořádáno tak, aby jej bylo možné bezpečně využívat nejen při samotném svařování, ale i při dalších souvisejících činnostech, jako je manipulace se svařeným materiálem a údržba svařovacího zařízení. Na dočasném svářečském pracovišti je potřeba zajistit i vhodné zástěny z nehořlavých materiálů.



3. Základem je správné umístění plynových lahví
Lahve s kyslíkem a acetylenem musejí být umístěny na snadno přístupném místě, které je zároveň dostatečně vzdálené od zdrojů otevřeného ohně. Z bezpečnostních důvodů je nutné každou lahev upevnit například pomocí stojanu, řetězu, třmenu nebo kovového pásku tak, aby byla zajištěná proti převrhnutí či pádu a zároveň ji bylo možné rychle přemístit v případě požáru. Jestliže jsou lahve vystavené slunečnímu záření nebo sálavému teplu, musejí být chráněné nehořlavou zástěnou.




Každá lahev s plynem, která se nachází na pracovišti, musí být viditelně barevně odlišená a označená štítkem. Ten musí kromě údajů o složení plynu obsahovat i všechny důležité bezpečnostní informace a kontaktní údaje na výrobce.

4. Hadice musejí být v perfektním stavu
Pryžové vysokotlaké hadice přivádějící plyn z lahve k hořáku musí mít těsné spoje a nesmějí být mechanicky poškozené. Jestliže jsou hadice taženy přes přechody, je důležité chránit je bezpečnostním krytem nebo použít vhodný uzávěr. Pokud by vlivem netěsnosti hadice či redukčního nebo lahvového ventilu došlo k úniku plynu a jeho vznícení, je nutné ihned uzavřít přívod plynu z lahve s využitím rukavice z nehořlavého materiálu a uhasit plamen sněhovým hasicím přístrojem.

5. Pozor na znečištění
Lahve na plyn, armatury, hadice i těsnění musí být za každých okolností perfektně čisté. Nebezpečné je zejména ušpinění jakéhokoliv svařovacího příslušenství olejem, tukem a dalšími hořlavými látkami.

6. Předcházejte nebezpečnému zpětnému šlehnutí plamene
Pro bezpečnou práci při svařování autogenem je nepostradatelný kvalitní pojistný ventil umístěný na rukojeti hořáku nebo hadici. Ten propouští plyn pouze v jednom směru, čímž zabraňuje zpětnému vniknutí plamene do hadice a následně i do redukčního ventilu a plynové lahve. Riziko zpětného šlehnutí plamene lze snížit i pravidelným čištěním hořáku, hadic a redukčního ventilu, zamezením přílišného přehřátí hořáku a vhodným nastavením výstupní rychlosti plamene.

Na bezpečnost nezapomínejte ani po skončení svařování
Po ukončení práce s autogenem je vždy nutné pevně uzavřít přívod plynu z lahví. V případě, že svařování probíhalo na dočasném pracovišti, je důležité lahve během převozu důkladně zajistit proti poškození i samovolnému pohybu a zkontrolovat, zda mají ochranné kloboučky a uzavřené ventily.

Související články

3 nejdůležitější způsoby, jak si chránit zrak při práci

Jaké jsou metody svařování a jak se na ně obléci

Ochranné pracovní pomůcky a jejich důležitost

Jak na bezpečnou práci s laserem? Nejdůležitější je ochrana kůže a očí

6+1 tipů, jak bezpečně pracovat v laboratoři

Jak svařovat měkkou ocel: Nejdůležitější je chránit si ruce a zrak