Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak nejlépe pracovat s vydělanou kůží: Od výběru materiálu k barvení

Kůže je nenahraditelný pevný materiál, se kterým se pracuje už od doby kamenné. Jde z ní vyrobit pestrá škála oblečení a doplňků, řemeslných výtvorů, bot, brašen či sedel. Jak při práci s tímto materiálem nejlépe postupovat?





Na začátek je vždy důležité stanovit si projekt. Co chcete vyrobit? Jak velké to má být? Jakou barvu a tloušťku má kůže mít? Bude výrobek ozdobený perforováním, nášivkami, nebo jej bude zdobit jen samotné provedení? Všechno ostatní, tj. rozvržení kůže, vybavení a další pomůcky, se od toho bude odvíjet.

Základem je pracovní prostředí
Při práci s kůží je důležité mít k dispozici stabilní a čistou podložku, aby činnost byla co nejefektivnější a aby se při ní kůže neumazala. Pokud potřebujete materiál předně nařezat, hodit se vám bude i speciální umělohmotná podložka, která zamezí poškození stolu i řezacího nástroje.

Pracovní prostředí pro práci s kůží by mělo být dobře osvětlené, protože se jedná třeba v případě navlékání jehel o titěrnou práci. Pokud se chystáte kůži barvit, je důležité zajistit i dobré odvětrávání místnosti.

Nezapomeňte ani na pracovní pomůcky: pokud si při řezání kůže nejste úplně jisti, určitě si pro jistotu vezměte ochranné rukavice, které ochrání vaše prsty při práci s nožem. Rovněž neopomeňte kvalitní montérkové kalhoty, jež budou vaše nohy jistit v případě, že by vám nějaký řezací nástroj vyklouzl z rukou. Jestli budete kůži i barvit, tak zástěrou rovněž nic nezkazíte.

Výběr kůže
Kůži lze pořídit v potřebách pro ševce či sedlaře nebo u koželuha, kde se nakupuje ve velkém. Vyberte ji podle toho, co s ní zamýšlíte. Na menší produkty, jako je třeba peněženka, se hodí tenčí kozinka nebo jelenice, na brašny a batohy sáhněte po tlustší hovězí kůži. Před koupí zkontrolujte hlavně kvalitu materiálu, který by měl mít stejnou tloušťku po celém svém povrchu.



Co se musíte naučit?
Dovedností, které se pojí k práci s kůží, je hodně. Nepotřebujete znát hned ale všechny, pouze ty, bez kterých nedokončíte svůj projekt. K nejběžnějším úkonům patří řezání kůže, spojování částí kůže k sobě, děrování a zdobení.

Děrování je nutnost
Propichování otvorů do kůže slouží jak ke zdobení, tak i pro umisťování nýtků, které spojují jednotlivé vrstvy kůže. Provádí se děrovači (průbojníky) různých průměrů. Děrování je nejlepší provádět na dřevěném podkladu, který se úkonem nezničí.

Nástroje, bez kterých se neobejdete
K práci s kůží je potřeba vybavit se nůžkami a nožem, který může nahradit i řezák na koberce. Na měření délky a šířky se hodí nejlépe kovové pravítko, podle kterého lze také vést samotný řez.



Pokud se do práce s kůží chcete pustit profesionálně, určitě se pak neobejdete ani bez řezačky, která umožňuje rozdělit větší plochy kůže pohodlně a rychle. Na další práci s kůží je pak nutné vybavit se šídlem, režnou nití (ševcovská dratev), jehlami, nýtky a kladivem.

Spojování kůže
Kůži lze spojovat různými technikami. Nejpevnější, ale zároveň nejpracnější z nich je sešívání ševcovskou dratví. Sešívat kůži je možné ručně nebo na stroji. Při ručním šití práci usnadní zahnuté jehly. Kůži je také možné spojit kovovými nýty, které se do ní vtloukají kladivem. Čím pevnější spoj potřebujete, tím větší nýty zvolte.

Barvení kůže – jakou barvu zvolit?
Pokud budete chtít kůži přebarvit, k dispozici máte široký výběr produktů. Vyberte si ten, se kterým se vám bude nejsnáze pracovat. Například při barvení pásku může být vhodná tekutá barva na bázi vody, do které celý proužek kůže ponoříte. Pro větší výrobky budete volit spíš nátěry či spreje. Přesný tón je ideální vybírat podle už obarvených vzorků kůže, protože barva na obalu může zkreslovat.

Při práci s kůží je nejlepší postupovat po gradientu a nové dovednosti se učit postupně. Na výsledku se podílí i kvalita vybraného materiálu a čistota pracovní desky. Tmavá skvrna neznámého původu může totiž radost z výsledku pěkně pokazit.

Související články:

6 tipů pro bezpečnou práci s řeznými nástroji. Vše od nožů až po pily

Bezpečné domácí kutilství: Tipy, jak se vyhnout zranění a usnadnit si práci

Seznamte se se zlatými pravidly bezpečnosti práce s křovinořezem

Obutí pro práci na zahradě