Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak na bezpečnost práce s třaskavým dusičnanem amonným alias ledkem?

Dusičnan amonný, známější pod svým triviálním názvem ledek, je v průmyslu díky svým rozmanitým vlastnostem jedna z vůbec nejpoužívanějších sloučenin. Ochrana zdraví při práci s ním je tak v chemických provozech běžnou a nutnou disciplínou.

Ať už je ledek využíván v zemědělství jako hnojivo, k desinfekci bazénové vody nebo k výrobě průmyslových výbušnin, je třeba s ním nakládat s potřebnou opatrností. Dominujícímu nebezpečí výbuchu lze předcházet při dodržení obvyklých pravidel.




Užitný potenciál je vyvážen významným rizikem
Nestabilita způsobená velkým podílem dusíku v kombinaci například s vysokou teplotou nebo některými kontaminanty je u dusičnanu amonného značná. Zatímco opatrné zahřátí znamená pomalý rozklad na oxid dusný a vodní páru, prudká iniciace vyústí v silnou exotermní reakci. Vývoj velkého objemu plynů vede k detonaci, která je posílena případnou přítomností další hořlaviny.

O ničivých účincích výbuchu ledku se lidstvo mohlo naposledy přesvědčit v hlavním libanonském městě Bejrútu. Ničivá exploze nevhodně skladované chemikálie, navíc v obrovském objemu, zde připravila více než 200 lidí o život a dalších 30 tisíc o bydlení.

Základní ochranné pomůcky pro práci s NH4NO3
Dusičnan amonný je bílá krystalická látka bez barvy a zápachu, dráždící oči, kůži a dýchací cesty. Mezi základní osobní ochranné prostředky tak dle bezpečnostního listu patří:

· ochrana očí a obličeje – maska, uzavřené ochranné brýle, případně alespoň ochranný štít,

· ochrana rukou – gumové nebo jiné zcela nepropustné ochranné rukavice splňující požadavky na takzvaný těsný kontakt,

· ochrana kůže – nepropustné ochranné oděvy, zástěry a obuv,

· ochrana dýchacích cest – respirátor, obličejová maska s filtrem proti prachu, případně dýchací přístroj.

Nejen výroba, ale i manipulace, skladování a úklid
Jmenované prostředky osobní ochrany by měly být k dispozici všem pracovníkům, kteří s látkou jakkoliv nakládají. Platí to tedy nejen přímo pro výrobní a skladovací pracovní síly, ale také pro případný úklid míst, kde se ledek vyskytuje – včetně čištění manipulační techniky.




Při úklidu je třeba dbát mimo jiné i na případné vytváření a víření prachu. Podchytit je nutné i riziko vynášení prachu na pracovním oděvu nebo pomůckách.

Dobrý sluha, ale špatný pán
Otřepané rčení platí v mnoha případech nakládání s chemickými látkami, a právě dusičnan amonný k nim nesporně také patří. Neřešit eliminaci rizik spojených s jeho výrobou, skladováním a manipulací je nepřípustné zvláště proto, že potřebné prostředky ochrany jsou běžně dostupné a není tak problém se jimi dostatečně vybavit.

Zdroje:


https://cs.wikipedia.org/wiki/Dusi%C4%8Dnan_amonn%C3%BD

https://www.bezpecnostprace.info/rizika/dusicnan-amonny-ledek-rizika-skladovani/#nadpis2

Související články:


„Tichý zabiják“: Co dělat při podezření na otravu oxidem uhelnatým?

Kyselina sírová: Zjistěte, jak se při práci s ní nejlépe chránit

Jak se účinně uchráníte před uranem nejen v jaderných elektrárnách

Pracujete s olovem? Tohle jsou rizika z pohledu bezpečnosti práce