Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak na bezpečnost práce na letišti? Především si nezapomeňte chránit sluch

Letištní bezpečnost je často probíraným tématem. Nicméně z úhlu pohledu zaměstnanců na letištní ploše již tak zdaleka frekventovaně není. Jaká pravidla platí v těchto prostorech?





Pravidla bezpečnosti práce na letišti jsou rozmanitá – záleží na konkrétním pracovním zařazení. S jakými riziky a hrozbami se personál setkává nejčastěji a jak vypadají vhodné pracovní oděvy a ochranné pomůcky?

Letištní profese za oponou
Na letištích se pohybuje celá řada profesí. Nejsou to zdaleka jen piloti, letušky a personál, jenž odbavuje cestující. Patří sem i mnoho pracovníků, kteří nejsou vidět, ale bez nichž by se chod letiště neobešel. Pracují v technickém zázemí, na odbavovací ploše a v dalších prostorech letiště nepřístupných veřejnosti.

Letištní předpisy jsou přísnější než u mnoha jiných zaměstnání. Vyplývá to z rizik v tomto pracovním prostředí. Nejnebezpečnějšími prostory z hlediska výkonu práce jsou letištní plochy a dráhy.

Řízení letištních vozíků a práce blízko letadel
Pro řízení některých vozíků nebo vozidel, pohybujících se v neveřejných prostorech letiště, je třeba dodatečná zkouška včetně oprávnění. Nezapomínejte, že při jejich provozu v hlučném prostředí nemusíte být slyšet.

Na odbavovací ploše dochází ke střetům letadel s letištní technikou a dalšími vozidly, která přesouvají letadla, převáží zavazadla a jiný náklad nebo doplňují palivo. Posádka konkrétního letadla musí vědět o pohybu údržbářů v jeho okolí či uvnitř.



Při práci v nákladovém prostoru nebo manipulaci s nákladem opět platí pravidlo vysoké obezřetnosti. Ne vždy je podlaha nákladního prostoru dostatečně pevná ve všech místech a musíte dávat pozor, kde se pohybujete.

Hluk, pád a nedostatek světla
Dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku dokáže vážně poškodit sluch. V hlučném prostředí hrozí, že si nevšimnete letadla či jiného vozidla, které se k vám blíží. Nezapomeňte na prostředky pro ochranu sluchu ve formě zátkových nebo mušlových chráničů a při pohybu se vždy důkladně rozhlížejte.

Ve vnějších prostorách letiště dochází i k uklouznutí a k pádům, a to nejen v zimě nebo po dešti, ale i kvůli rozlitým kapalinám. Proto pamatujte na vhodnou pracovní obuv s protiskluzovou podrážkou. Za snížené viditelnosti a ve tmě se pohybujte jen kde opravdu musíte.

Jak je to s oděvy a ochrannými pomůckami?
Při práci na letišti je klíčové vhodné vybavení a ochranné pomůcky, které vám mohou i zachránit život. Ve vnějších prostorech, především ve tmě nebo špatném počasí, jsou důležité výrazné reflexní oděvy a vesty. Jako spodní oděv můžete zvolit funkční oblečení, jenž skvěle odvádí pot a umožní vám se po celý den cítit příjemně.



Při práci v nákladovém prostoru a jiných stísněných místech využijete také ochrannou přilbu. V těchto prostorech se mohou rovněž vyskytovat hlodavci a hmyz, takže při manipulaci se zavazadly nebo nákladem nezapomeňte na odolné rukavice.

Letiště je pracovní prostředí, jenž přitahuje mnoho potenciálních rizik. Dodržíte-li ale zmíněná pravidla a vybavíte se na tuto práci vhodnými oděvy a ochrannými pracovními pomůckami, budete se při ní cítit mnohem bezpečněji.

Související články

Pohybujete se v hlučném prostředí? Prozradíme vám, jak spolehlivě ochránit váš sluch!

Podívejte se na seznam 10 nejčastějších příčin pracovních úrazů

Jak na práci s motorovou pilou: Chraňte se od hlavy až k patě. Doslova

Pracujete v uzavřeném prostoru? Hrozí vám tato bezpečnostní rizika