Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak bezpečně pracovat s kyselinou fluoroantimoničnou?

Tato kyselina se řadí mezi takzvané super kyseliny. Je to nejsilnější kyselina, kterou doposud známe. Práce s ní proto vyžaduje velkou obezřetnost. Rozleptá totiž i skleněné nádoby.

Ardon magazín
Tato kyselina se řadí mezi takzvané super kyseliny. Je to nejsilnější kyselina, kterou doposud známe. Práce s ní proto vyžaduje velkou obezřetnost. Rozleptá totiž i skleněné nádoby.

Definice kyseliny fluoroantimoničné
Jedná se o směs fluorovodíku a fluoridu antimoničného obsahující různé kationty a anionty. Superkyselinou ji nazýváme proto, že je až 2x1019 silnější než koncentrovaná kyselina sírová (v závislosti na poměru složek). Protonuje téměř všechny organické sloučeniny.

Kde se s kyselinou fluoroantimoničnou můžeme setkat?
Používá se v chemickém inženýrství a v organické chemii pro protonaci organických sloučenin bez ohledu na jejich rozpouštědlo. Využívá se zejména v oblastech zabývajících se ropnými chemikáliemi. Superkyseliny se zde využívají jako katalyzátory.

Jak moc je tato kyselina nebezpečná?
Při manipulaci s kyselinou fluoroantimoničnou je zapotřebí mimořádné opatrnosti. Je totiž výjimečně žíravá a nestabilní. Reaguje na mnoho látek. Proto nemůže být uskladněna například ve skleněných či kovových nádobách, protože sklo a obvykle využívané kovy dokáže rozleptat. Skladovat se dá pouze v nádobách, které jsou potažené vrstvou PTFE, tedy teflonem.

Při manipulaci s touto kyselinou je zapotřebí nosit bezpečnostní vybavení a dodržovat veškeré bezpečnostní předpisy. Podobně jako většina silných kyselin i kyselina fluoroantimoničná může prudce reagovat s vodou či pouhou vlhkostí. Nebezpečné může být také její zahřívání, při němž se vytváří volný plynný fluorovodík. Při styku s kůží či očima hrozí velmi vážné poranění, kyselina rozleptá i kosti.

Jaké zásady dodržovat při práci s kyselinami?
Zásady bezpečnosti práce s kyselinami stanoví technická norma ČSN 01 8003 (Zásady pro bezpečnou práci v chemických laboratořích). Ta se týká všech pracovišť, kde se mohou kyseliny používat (fotolaboratoře, zkušebny, váhovny, biochemické a fyzikálně chemické provozy).

Základní zásady práce s kyselinami jsou:
Používat jen označené chemikálie. Vše, co se v laboratoři nachází, by vždy mělo být jasně popsáno.
Vždy nosit ochranné pomůcky – štít, rukavice, brýle, obličejové masky, respirátory. Dlouhé vlasy je nutné mít vždy sepnuté.
Nenechávat pracoviště bez dozoru.
Kyseliny ředíme vždy vléváním do vody, ne naopak.
V laboratořích a provozech je zakázáno pít, jíst a kouřit.
V rámci Evropské unie existuje systém klasifikace, označování a balení nebezpečných chemických látek. Kyseliny by měly obsahovat takzvané bezpečnostní listy, kde jsou mj. popsány účinky nejen na lidské zdraví, ale také na životní prostředí. Laboratoř, zvlášť v případě tak nebezpečných látek, jako je právě kyselina fluoroantimoničná, musí mít povolení pro nakládání s chemickými látkami.

V případě práce s kyselinami není opatrnosti nikdy nazbyt. Nejvíce nehod totiž způsobuje lidský faktor.



Související články:

https://www.ardon.cz/clanek/145/top-5-nebezpecnych-chemickych-latek,-ktere-na-vas-mohou-cihat-v-praci

https://www.ardon.cz/clanek/177/bezpecnost-prace-v-chemickem-prumyslu-jak-se-vyhnout-otrave-ci-poleptani-

https://www.ardon.cz/clanek/187/jak-na-bezpecnost-prace-s-kyanidem-nepodcenujte-kvalitni-ochranne-pomucky

https://www.ardon.cz/clanek/162/kyselina-sirova-zjistete,-jak-se-pri-praci-s-ni-nejlepe-chranit-