Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Jak bezpečně pracovat na železnici: Pevná obuv a reflexní prvky jsou základ

Ať už je železnice vaší láskou nebo zaměstnáním, určitě znáte pověstný železničářský slang a víte, co znamená bufík, lízátko nebo kaštan. Máte ale jasno, jak se v takovém pracovním prostředí chovat a jaké ochranné oděvy si pořídit?





Železnice má nejen svůj typický žargon, ale i spoustu bezpečnostních pravidel. V její blízkosti se pohybují lidé různých povolání: údržbáři, posunovači, strojvedoucí, výpravčí a řada dalších. Jak vypadá práce na železnici z pohledu bezpečnosti?

Rizika, číhající na železnici
Železniční pracovní prostředí patří mezi ta rizikovější. Ke kolejím se váže spousta možných úrazů, které se stávají například kvůli nepozornosti pracovníka, vinou snížené viditelnosti při práci v kolejišti nebo v důsledku špatného zajištění odstaveného vagonu. Časté jsou i ošklivé úrazy elektrickým proudem.

Jak na bezpečnou práci na železnici
Základem bezpečné práce na železnici je identifikace rizik, vytvoření potřebných předpisů, seznámení všech zaměstnanců s těmito předpisy a jejich důsledné dodržování. Zaměstnanec může práci na železnici zahájit jen v případě, že je vybaven vhodnými ochrannými pomůckami a pracovním oděvem v kvalitním stavu. V kolejišti přichází často na řadu reflexní či výstražné oděvy.

Velký důraz je v tomto prostředí kladen i na naprostou střízlivost; jinak by mohlo snadno dojít k úrazu. Každý zaměstnanec musí projít – a pravidelně procházet – bezpečnostním školením, které se váže k jeho konkrétní profesi.

Vhodné ochranné oděvy pro železnici: Výstražné barvy jsou základ
Ochranné pomůcky a oděvy se liší v závislosti na vašem konkrétním povolání. Pokud vykonáváte například práci bezpečnostní hlídky při údržbě kolejiště, musíte mít oděv výstražné barvy nebo rovnou výstražnou vestu. V případě práce v kolejišti za tmy či snížené viditelnosti jsou reflexní prvky nutností. Mohou vám i zachránit život.



Při posunu železničních vagonů a dalších činnostech je nepostradatelná odolná helma. Pro řadu železničních povolání se hodí také pevná a odolná pracovní obuv. Jelikož se jedná o práci venku, pohyb v okolí kolejiště může v zimě komplikovat led či sníh. V tomto období musí mít vaše ochranná obuv kvalitní protiskluzovou podrážku. Mnoho železničních profesí využije také odolné pracovní rukavice, které snesou dlouhodobou zátěž materiálu. Při řadě činností jsou stejně tak potřebné i ochranné brýle.

Železničářské oděvy i obuv musí být pohodlné a musí vám dobře padnout, aby vás neomezovaly v pohybu. Jelikož se často pracuje venku, musí být každý zaměstnanec vybaven lehčím i teplejším oblečením podle potřeby. Hned za bezpečností, která je vždy na prvním místě, totiž následuje komfort.

Chraňte se na železnici nejen dodržováním všech bezpečnostních pravidel a pokynů, ale i vhodným oblečením, obuví a dalšími doplňky. I tahle ochrana vám pomůže, abyste se po pracovním dnu vrátili v pořádku domů.

Související články:

Při práci v autoservisu na vás číhá spousta rizik. Víte, na co si dát pozor?

Jak bezpečně pracovat na poli? Hlavně dávejte pozor na zemědělskou techniku

Jak se obléci na řízení dálkového kamionu? V 1. řadě myslete na své pohodlí

5 důležitých pravidel pro bezpečnou práci ve výškách nejen ve stavebnictví

Práce na jatkách je obzvlášť riziková. Jak se při ní co nejlépe chránit?

Jak zajistit maximální bezpečnost při práci s roztavenou ocelí a železem?

Při práci v dolech je důležité eliminovat riziko úrazu, přehřátí i výbuchu

Jaké ochranné pomůcky jsou důležité pro pracovníky v úklidových službách?