Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Co potřebuje mechanik ke své práci? Správné nářadí, ale i pracovní kombinézu!

Práce mechanika je velmi různorodá. Může se věnovat servisu aut, opravovat domácí spotřebiče, stejně jako pracovat ve velkých průmyslových provozech. Ať už se těmito činnostmi zabýváte vy sami, nebo mechaniky zaměstnáváte, nezapomínejte na bezpečnost práce.

Ardon magazín
Práce mechanika je velmi různorodá. Může se věnovat servisu aut, opravovat domácí spotřebiče, stejně jako pracovat ve velkých průmyslových provozech. Ať už se těmito činnostmi zabýváte vy sami, nebo mechaniky zaměstnáváte, nezapomínejte na bezpečnost práce.

Co obnáší práce mechanika?

Obecně řečeno — mechanik je odborník, který se specializuje na údržbu a opravy strojů a mechanických zařízení. Přesná povaha jeho práce se liší podle specifické oblasti nebo průmyslového odvětví, v němž působí. Mezi běžné úkoly, s nimiž se mechanik setkává, patří například:
diagnostika a opravy strojů a zařízení,
montáže strojů či jejich částí,
seřizování a údržba zařízení v chodu,
ale také například vedení dokumentace provedené práce.

Jaká bezpečnostní rizika práce mechanika přináší?

Na mechaniky při práci číhá řada potenciálních rizik a nebezpečí. Jedná se například o:
riziko fyzického poranění (např. při manipulaci s těžkými předměty, práci s ostrými nebo pohyblivými částmi strojů),
chemická rizika (při práci s různými chemikáliemi a prostředky, jež mohou být jedovaté, dráždivé nebo hořlavé),
rizika spojená s vysokou hladinou hluku a vibracemi (zejména při práci s těžkými stroji, nebo při pohybu v průmyslových provozech),
rizika spojená s elektřinou (při manipulaci s elektrickými zařízeními pod proudem),
rizika spojená se specifickými pracovními činnostmi (např. při práci v nepřirozených pozicích).

Abyste tato rizika minimalizovali, je nutné dodržovat všechny bezpečnostní předpisy a správné pracovní postupy a také — pokud možno za všech okolností — využívat vhodné ochranné vybavení pro daný typ pracovní činnosti.

Pracovní oděv pro mechaniky: základem je pracovní kombinéza

Kvalitní pracovní oděv pro mechaniky zahrnuje především pracovní montérky a bezpečnostní obuv. Pracovní kombinézy chrání pokožku a běžný oděv před nečistotami, mastnotou, nebezpečnými chemikáliemi a barvami. Kvalitní, speciálně navržená bezpečnostní obuv pak chrání před nárazy, mechanickým poškozením, oleji či pohonnými hmotami.

Jedním z důležitých ochranných prostředků jsou také pracovní rukavice pro automechaniky. Používají se kožené rukavice, v případě práce s oleji a kapalinami jsou ale vhodnější máčené rukavice. Ty jsou vyrobeny z úpletu a máčeny v různých umělých hmotách (polyuretan, nitril, latex). Například právě nitril je ideální volbou pro ochranu proti mazivům a olejům.

Specializovaný pracovní oděv

Některé specifické úkoly vyžadují specializovaný pracovní oděv. Pokud je pravidelnou součástí pracovní náplně práce na zemi, vyplatí se investovat do pracovních kombinéz s vyztuženými koleny. Pokud na pracovišti vznikají jiskry, nebo mechanik zachází se zdrojem tepla, je důležité ho vybavit nehořlavým pracovním oděvem.

Pro mechaniky, kteří pracují venku nebo v chladných prostorách, jsou pak nezbytné zateplené pracovní oděvy. Kromě pracovního oblečení je důležité nosit také další osobní ochranné prostředky: ochranné brýle, chrániče uší, čepice, ochrannou přilbu.

Bezpečnost na prvním místě

Bez ohledu na typ práce měla by být bezpečnost vždy na prvním místě. Práce mechanika může přinášet řadu nebezpečí, a proto je důležité se chránit. Pracovní oděv a osobní ochranné prostředky jsou nezbytnou součástí každodenní práce a měly by být samozřejmostí při všech pracovních úkonech.