Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jaká práva a povinnosti má zaměstnanec a zaměstnavatel u pracovního úrazu

Podle zákoníku práce je pracovním úrazem každý úraz, ke kterému dojde při plnění pracovních úkolů nebo s nimi přímo souvisí. V tomto případě má zaměstnanec nároky na náhradu škody, bolestné a náhradu škody za ztížení společenského uplatnění. Zjistěte, jak pracovní úraz správně řešit.
Pokud dojde k pracovnímu úrazu, musí zaměstnavatel i zaměstnanec dodržovat určité postupy, které budou důležité pro pozdější uplatnění náhrady škody. Povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele jsme pro vás zpracovali do krátkého článku.



Pracovní úraz stačí zaměstnancem jen nahlásit
Pokud se vám, jako zaměstnanci, přihodí pracovní úraz, měli byste jej nahlásit v nejkratší možné době. Pracovním úrazem může být i sebemenší zranění, které nemusíte považovat za důležité. Právo zaměstnavatele je vás podrobit testu na alkohol nebo drogy, tento test vám však s ohledem na vážnost situace mohou udělat až v nemocnici. Pracovní úraz musíte nahlásit i v případě, že se stane vašemu kolegovi. Při objasnění příčin, jak k úrazu došlo, bude nutná vaše aktivní spolupráce.

Další povinnosti již jako zaměstnanec nemáte. Musíte jen spolupracovat a o celé situaci podat pravdivé informace, jež se zaznamenají do protokolu a knihy pracovních úrazů.

Pracovní úraz pro zaměstnavatele znamená především papírování a dodržení termínů
Jako zaměstnavatel musíte objasnit příčiny a okolnosti pracovního úrazu. U tohoto procesu by měl být přítomný zaměstnanec, kterého se šetření týká, ale také další zaměstnanci nebo svědci, jež událost viděli. Vyšetřování se provádí buď za účasti odborové organizace, nebo se zástupcem BOZP (bezpečnost a ochrany zdraví při práci).

Víte, že… Stav pracoviště, kde se úraz stal, nesmí zaměstnavatel bez vážných důvodů měnit až do doby, kdy dojde k úplnému objasnění příčin úrazu.

Povinností zaměstnavatele je vedení knihy úrazů, do níž se evidují veškeré úrazy, které nakonec ani nemusí být označeny jako pracovní. Pokud bude mít zaměstnanec neschopnost delší než 3 dny nebo v důsledku úrazu zemře, je povinností zaměstnavatele vyhotovit záznam o pracovním úrazu. Záznam o pracovním úrazu musí mít dvě kopie. Jedna náleží zaměstnanci, druhá zaměstnavateli.

Po objasnění příčin a vyhotovení protokolu musí zaměstnavatel celou událost nahlásit na patřičných úřadech nejpozději do 5 kalendářních dnů následujícího měsíce. Zpravidla se jedná o oblastní inspektorát práce, pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Policii ČR kontaktuje pouze tehdy, pokud je zde podezření na trestný čin.

Co je a co není pracovní úraz
• Pokud k úrazu dojde během cesty do stravovacího zařízení mimo prostory zaměstnavatele (typicky restaurace), o pracovní úraz se nejedná.
• V případě, že k úrazu došlo při cestě za stravováním v objektu zaměstnavatele, o pracovní úraz se jedná.
• Úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do nebo ze zaměstnání rovněž není brán jako pracovní.
• Cesta z obce bydliště zaměstnance na pracoviště nebo do místa ubytování v jiné obci (která není pravidelným pracovištěm zaměstnance) v rámci pracovní cesty se považuje za nutný úkon související s výkonem práce. Pokud během této cesty dojde k úrazu, je uznán jako pracovní.
• O pracovní úraz se nejedná v případě, že zaměstnanec porušil právní nebo jiné předpisy a pokyny zajišťující jeho ochranu a zdraví při práci (typicky nenošení pracovní helmy, pracovní obuvi nebo jiného pracovního oblečení).
• Ani při zjištění opilosti nebo při použití návykových látek nebude úraz uznán jako pracovní.

Aby zaměstnavatel předešel nechtěným úrazům na pracovišti, musí zaměstnance pravidelně a dostatečně proškolovat v rámci bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. Povinností zaměstnanců je dodržování daných předpisů.

Související články:

Několik pravidel, jak účinně připravit pracoviště po výjimečné události

Víte, kdy máte nárok na získání pracovního oděvu od zaměstnavatele?

Historie bezpečnosti práce: Za zranění na pracovišti se tvrdě trestalo

Kdo zajišťuje požární ochranu na pracovišti a jak ji správně dodržovat

Jak účinně zvýšit bezpečnost na pracovišti díky mobilním aplikacím

Vše o školení řidičů manipulační techniky: Proč je vhodné a jak ho zařídit

Víte, co musíte jako zaměstnavatel dodržet při evakuaci pracoviště?

Seznamte se s trendy v bezpečnosti práce: Co vás čeká v roce 2020?

Změny v certifikacích dle nového nařízení EU 2016/425