Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Bezpečnost práce pokrývače: Jak se vyhnout pádům z výšky a jiným nehodám?

I práce ve výškách, mezi které patří pokrývačská profese, může probíhat bez zbytečných zranění. Jaká jsou největší rizika a jak jim předcházet?

Pokrývačské nebo udržovací práce na střeše patří z hlediska bezpečnosti mezi rizikové profese, u kterých hrozí zejména pády z výšky. Na prvním místě by proto mělo být důkladné proškolení a zajištění pracovníka.

Nepodceňujte přípravné práce
Ještě než vkročí pokrývač na střechu, měly by být dokončené veškeré klempířské a zednické práce jako okapové římsy, vyzdění štítů, půdního zdiva a komínů. Hotové by měly být také bleskosvody, stožáry, větrací průduchy, komínové lávky a další střešní proniky.

Součástí přípravných prací je také analýza rizik, která sníží riziko zranění a ušetří i čas – je totiž mnohem efektivnější problémům předcházet, než je řešit za chodu.

Poznejte největší rizika
Mnohým z rizik můžete předcházet výběrem kvalifikovaného pracovníka, důkladným proškolením a zajištěním střechy. Nezapomínejte také na ochranné pomůcky, mezi které patří pevná pracovní obuv a přilba, která minimalizuje nebezpečí úrazu hlavy.

1. Mechanická rizika
Nejčastější jsou uklouznutí po krytině nebo zakopnutí. Hrozí však také pády z výšky vlivem propadnutí střešní konstrukce nebo zřícení stavby. Může dojít i k pádu materiálu nebo pořezání.

2. Zasažení elektrickým proudem
Dbejte na to, aby pracovníci používané nářadí uklízeli, a pokrývače seznamte s rizikovými místy, kde hrozí zasažení elektrickým proudem.

3. Vystavení hluku
Hlučné je zejména vrtání a broušení nebo lámání materiálu střešní krytiny. Řešením jsou chrániče sluchu.

4. Zátěž chladem nebo horkem
Nejčastěji dochází k prochladnutí, omrzlinám, úpalu nebo úžehu. Vsaďte proto na kvalitní pracovní oděvy a dopřejte pokrývači dostatek pauz na zahřátí či ochlazení a doplnění tekutin.

5. Poškození zdraví vlivem chemikálií
Nebezpečné jsou zejména látky a směsi určené na lepení hydroizolačních fólií či asfaltových pásů. Ujistěte se proto, že pokrývač postupuje při práci pečlivě, je proškolený a má na sobě potřebné ochranné pomůcky.

6. Vliv povětrnostních podmínek
Práci ztíží až znemožní nejen silný vítr, ale také bouřka, kroupy nebo mlha. Respektujte proto počasí a s pracemi pokračujte až ve chvíli, kdy to bude bezpečné. Riziko úrazu sníží také výstražné reflexní oděvy.

Jak vypadá bezpečná střecha?
K přístupu na střechu se nejčastěji používají trvalé konstrukce jako schodiště v kombinaci s pracovními podlahami, lávky či žebříky. Střecha by také měla být zajištěná vůči propadnutí a obehnaná ochranným hrazením a jinými dočasnými konstrukcemi. K bezpečnému pohybu pokrývačů se pak používají střešní háky. Při dodržení všech pravidel snížíte riziko zranění na minimum, a pokrývačských prací se proto není třeba bát.



Související články

Neztraťte se při výběru pracovní obuvi

Jak si správně vybrat bezpečnostní postroj pro práci ve výškách

Pohybujete se v hlučném prostředí? Prozradíme vám, jak spolehlivě ochránit váš sluch!

4 užitečné tipy, jak poskytnout první pomoc při úrazu elektrickým proudem