Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

Bezpečné domácí kutilství: Tipy, jak se vyhnout zranění a usnadnit si práci

Kolem domu je pořád co dělat. Člověk se ale ani nenaděje a stane se neštěstí, které mu další práci ztíží či vyloženě znemožní. Kde hrozí největší nebezpečí a jak mu předcházet?





Domácí kutilství by vám mělo přinášet uspokojení, ale hlavně by mělo být bezpečné. Pokud budete muset navštívit pohotovost kvůli pořezání či pádu, těžko budete mít ze své práce radost. Na co je důležité při práci v dílně, zahradě či kolem domu pamatovat?

Nářadí je základ
U nářadí všechno začíná jeho kvalitou. Není nutné kupovat to nejlepší z nejlepšího, ale nejnižší cena může také často ukazovat na nižší kvalitu vybavení, a tak se vyplatí dívat se alespoň na střední cenovou hladinu. Vybírat můžete třeba i ve slevových nabídkách osvědčených výrobců.

Následuje otázka, jak budete nářadí používat. Necháte se někdy zlákat a kreativně využijete třeba šroubovák místo dláta? Pokud to uděláte, můžete si nejen nářadí zničit, ale hlavně riskujete, že si bolestivě ublížíte. Proto by se to či ono nářadí mělo brát jen k činnostem, ke kterým je určeno.

Vhodné bezpečnostní pomůcky
Aby byla vaše práce maximálně bezpečná, z elektrického nářadí nikdy neodstraňujte ochranné kryty a při práci s ním vždy noste pracovní brýle. Ty se hodí i v případě, že budete vykonávat činnosti, při kterých hrozí rozptýlení částic zpracovávaného materiálu, což se týká téměř všech kutilských aktivit.



Základním vybavením, například pro práci se dřevem, jsou čiré brýle. Při venkovních pracích zase oceníte ochranné brýle s UV filtrem. Dejte si pozor, aby dobře přiléhaly i ze stran a zabránily tak zasažení oka ze všech úhlů.

Snad za každých okolností budete potřebovat také kvalitní pracovní rukavice, které vám mohou zachránit šlachy na zápěstí. Jiný typ je ale nutné zvolit na práci s ostrými nástroji, na práci venku v zimě, na zacházení s horkými předměty či s chemikáliemi.

Nepodceňujte ani stav nástrojů
Připraveni do práce? Ještě chvíli počkejte. Jedno z největších nebezpečí při práci představuje také nářadí ve špatném stavu. Tupá pila je vždy méně bezpečná než ostrá. Kladivo s uvolněnou rukojetí může nadělat víc škody než užitku. Elektrické zařízení s poničeným kabelem vás může ohrozit na životě, proto je před jeho použitím nutná důsledná kontrola.
Drobné ruční nářadí z kovu je zase potřeba čas od času kvalifikovaně nabrousit.

Buďte svědomití a před prací s jakýmkoliv nářadím se ujistěte, v jakém je stavu a popřípadě věnujte námahu a čas jeho opravě, nebo si vypůjčte funkční kousek od souseda.

Bezpečně i na žebříku
Díky skládacímu žebříku pro vás bude mnoho oprav v domácnosti od výměny žárovek po malování snadnějších. Pokud jej ještě nevlastníte, zvažte, jestli si jej nepořídit. Jedná se totiž o nejbezpečnější volbu. Jestli chcete mít opravdu jistotu, že vám nepodklouzne, zvolte ten s gumovými nebo plastovými nohami.



Absolutně bezpečný žebřík neexistuje. Minimalizovat zranění ale můžete například tím, že jej vždy zapřete do nejširší polohy, budete se po něm pohybovat čelem a nepolezete na něj s nářadím v ruce či po kapsách. Pokud jej budete používat vstupními dveřmi, zamkněte je. Nikdy také nelezte výš než na třetí schod od vrchu žebříku.

Bezpečnostních tipů není nikdy dost. Většina z nich se ale naštěstí řídí selským rozumem. Pracovat efektivně není jen o rychlosti, ale hlavně o tom plánovat si úkoly v předstihu provádět je zodpovědně i bezpečně.

Související články:

6 tipů pro bezpečnou práci s řeznými nástroji. Vše od nožů až po pily

Seznamte se se zlatými pravidly bezpečnosti práce s křovinořezem


Jak nejlépe pracovat s vydělanou kůží: Od výběru materiálu k barvení

Obutí pro práci na zahradě