Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

4 užitečné tipy, jak poskytnout první pomoc při úrazu elektrickým proudem

Zásah elektrickým proudem může skončit i smrtí. Velkou roli ve zmírnění následků hraje včasná první pomoc. Přečtěte si užitečné tipy pro její poskytnutí.





Venku, doma i v práci může dojít k zásahu elektrickým proudem, například od poškozeného zařízení nebo spadlého drátu vysokého napětí. Přečtěte si, jak účinně pomoci postižené osobě a jaký oděv a ochranné pomůcky zvolit při práci s elektřinou.

Elektrikářský oděv a ochranné pomůcky
Možná se pohybujete v profesi, kde s elektrickým proudem pracujete denně. V takovém případě vás musí zaměstnavatel vybavit vhodnými ochrannými pomůckami, jako je antistatický oděv a obuv, speciální dielektrické rukavice a elektrikářská přilba odolná proti výbojům.

Pohybujete-li se ve výškách, využijete také speciální vybavení pro výškové práce včetně postroje, lana a karabin, tlumičů nebo zachycovačů pádů a dalších bezpečnostních prvků podle potřeby.

Následky zásahu elektrickým proudem
Při proudění lidským tělem elektřina způsobuje popáleniny, rozsáhlá vnitřní zranění i zástavu srdce. Následky závisí na zdravotním stavu postiženého, na napětí zdroje i včasném poskytnutí pomoci. Pokud se stanete svědkem této situace, můžete okamžitou pomocí i zachránit život. A jak správně postupovat?

1. Vaše bezpečnost na prvním místě
V první řadě myslete na vlastní bezpečnost. Při zásahu nízkým napětím v budově nejdříve vypněte proud (například odpojením spotřebiče či vyjmutím pojistky). Není-li to možné, použijte nevodivou podložku a předmět (dřevěná tyč, deska, suché noviny apod.) a zkuste odtrhnout zasaženého od proudu.



Zásah vysokým napětím (od spadlého drátu, železničního vedení apod.) často končí smrtí. Od postiženého udržujte dostatečný odstup a nedotýkejte se drátů. Z vysokého napětí se může na vzdálenost mnoha metrů vytvořit elektrický oblouk nebo přeskočit jiskra a proud zasáhne i vás. Volejte záchrannou službu (číslo 155), hasiče (150) nebo centrální linku (112). Tyto složky zajistí vypnutí proudu a vyšlou na místo záchranáře.

2. Resuscitace a bezvědomí
Nejeví zasažený člověk po odtržení od proudu známky života? Zahajte resuscitaci. Je v bezvědomí, ale dýchá? V tom případě mu zakloňte hlavu, zkontrolujte jeho dýchací cesty a vyčkejte příjezdu záchranné služby. Zjistěte, zda dotyčná osoba nemá další zranění, například silné krvácení. Není-li to nezbytně nutné, postiženého nikam nepřemisťujte.

3. Kdy volat záchranáře
Záchrannou službu volejte, pokud zasažený špatně dýchá, má rozsáhlé popáleniny, bolesti svalů, upadá do bezvědomí nebo dojde k zástavě srdce. Než záchranáři dorazí, budou vás instruovat telefonicky. Po jejich příjezdu se orientujte podle pokynů.



Jedná-li se o méně závažnou událost bez zjevných následků, není nutné volat záchrannou službu. Zasaženou osobu ale musí vždy prohlédnout lékař.

4. Záchranka v mobilu
Bojíte se, že si v nouzi nevybavíte správná telefonní čísla? Stáhněte si do mobilního zařízení aplikaci Záchranka. Ta je přímo napojena na systémy záchranných služeb a umožní vám snadno přivolat zdravotníky. Sdílí záchranným složkám vaši polohu a najdete v ní také interaktivní návody pro první pomoc.

V případě úrazu elektrickým proudem se snažte zachovat chladnou hlavu a vzpomeňte si, co jste se naučili v kurzech první pomoci nebo četli v tomto článku. Pravidelným absolvováním praktického kurzu první pomoci si upevníte postupy v kritické situaci.

Související články:

Zásady bezpečnosti v lese: Nepít alkohol a mít přehled, co se okolo vás děje

Proč při požáru nejet výtahem: Riskujete život a komplikujete práci hasičům

6 nejnebezpečnějších povolání na světě, u nichž jde často o holý život