Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn.

Tento týden u nás probíhá DOPRAVA ZDARMA. Více informací naleznete zde.

4 nejdůležitější zásady pro práci s elektrickými zařízeními pod napětím

Práce pod napětím umožňuje provádět revizi, údržbu a opravu elektrických zařízení bez toho, aby bylo nutné omezit dodávku elektrické energie. Pro zajištění nejvyšší možné bezpečnosti práce je nutná nejen odpovídající kvalifikace zaměstnanců, ale také kvalitní pracovní a ochranné pomůcky, jako jsou izolační tyče či dielektrické rukavice.


Při práci pod napětím se pracovník úmyslně dostává do kontaktu s živými částmi pod elektrickým proudem – a to buď přímým dotykem, nebo s použitím pracovních pomůcek, jako jsou například izolované tyče. Do kategorie práce pod napětím patří i činnosti prováděné na vypnutých nezajištěných elektrických zařízeních, které jdou souběžně s elektrickým vedením pod napětím nebo jej křižují.



1. Svěřte práci pod napětím kvalifikovaným pracovníkům
Veškerou práci pod napětím mohou provádět pouze odborně a fyzicky i psychicky způsobilí zaměstnanci, kteří byli detailně obeznámeni se všemi jejími riziky a důsledně dodržují veškerá bezpečnostní opatření. Příslušné osvědčení o odborné způsobilosti má každý zaměstnanec zaznamenáno ve svém pase práce pod napětím, jehož platnost musí být pravidelně obnovována při přezkušování.

2. Nezbytné jsou vhodné pracovní i ochranné pomůcky
Všichni pracovníci musejí být při práci pod napětím vybaveni příslušnými pracovními a ochrannými pomůckami a poučeni o správném zacházení s nimi.

• Při práci na vzdálenost potřebuje pracovník k vykonávání zadaných úkolů izolovanou tyč. Do této kategorie patří například čištění transformačních zařízení nebo výměna izolátorů venkovního vedení.

• Při práci v dotyku musí být zaměstnanec chráněn před elektrickým výbojem dielektrickými rukavicemi určenými pro práci s požadovaným rozsahem elektrického napětí. Vhodný je i izolační chránič paže a pomocné izolační nářadí. Metodou práce v dotyku se provádí například výměna elektroměrů nebo přístrojů v rozvodném zařízení.

3. Zohledněte momentální kondici pracovníků i aktuální počasí
Nezbytným předpokladem pro bezpečnou práci pod napětím je plné soustředění. Každý pracovník proto musí být stoprocentně bdělý, odpočatý a neustále ve střehu. Důležitý je i jeho perfektní zdravotní stav, protože pozornost a reakční dobu může nepříznivě ovlivnit i zdánlivě banální onemocnění, jako je nachlazení nebo bolest hlavy.

Provádění venkovních prací pod napětím je vždy nutné přizpůsobit i aktuálním povětrnostním podmínkám. V případě silného větru či deště nebo bouřky je lepší práce přerušit a přesunout na jiný termín.

4. Dbejte na optimální pracovní podmínky
Po celou dobu práce pod napětím musí být pracovník ve stabilní pozici a mít obě ruce volné pro práci. Stejně tak je důležité, aby byli zaměstnanci oblečeni do vhodného pracovního oděvu a neměli na sobě žádné elektricky vodivé předměty.

Práce pod napětím je čím dál častější
Při dodržení všech bezpečnostních předpisů a s využitím moderních pracovních i ochranných pomůcek je práce pod napětím bezpečná a efektivní. Její stále častější využívání navíc svědčí o zákaznicky orientovaném přístupu společností, které přistupují k zastavení dodávky elektřiny pouze v případě, kdy je to nevyhnutelné.



Související články:

5 nejúčinnějších opatření pro bezpečnou práci v nadměrných teplotách

Jaké jsou nejdůležitější bezpečnostní opatření při manipulaci s hořlavinami?

Nebezpečný náklad a manipulace s ním